Кевин Дурент би сакал кариерата да ја заврши во Евролигата во дресот на Барселона!!

Еден од најдобрите кошаркари во НБА лигата во последните неколку години, новиот член на Бруклин Кевин Дурент откри дека би сакал еден ден да заигра во тимот на Барселона.

Ѕвездата на Бруклин Нетс кој поради повреда на тетивата ќе ја пропушти целата сезона во НБА во шоуто на Серж Ибака „Колку си гладен“ потврди дека има желба да игра во Евролигата.

„Навистина би сакал последната сезона да ја одиграм во странство во Барселона. Евролигата е второто според квалитет натпреварување на светот, ми делува интересно. Не знам дали тоа ќе се случи , но би било добро да стекнам ново искуство“, изјави Дурент.

Со оваа желба на Дурент сигурно би се согласиле милионите навивачи на Барселона.

Каталонскиот великан сезонава го има најскапиот тим во Европа со буџет од 41,5 милиони евра. Барса летово се засили со двајца НБА кошаркари, Алекс Абринес и Никола Миротиќ, нивна желба беше и легендарниот капитен Пау Гасол.

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер