Ветел чека Хамилтон да му го препушти првото место

Почна 18. трка на шампионатот на Формула 1 за Големата награда на Мексико , што се одржува на патеката  ,,Браќа Родригез” во Мексико Сити.

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, има шанса да ја освои својата шеста титула во кариерата на четири трки пред крајот на сезоната.

На Британецот му требаат 14 поени повеќе од неговиот тимски колега Валтери Ботас за да ја понесе круната во Мексико Сити.

Францускиот репрезентативец Чарлс Леклер тргна од првата позиција поради казната изречена на Пол Верстапен од тимот на Ред Бул , кој ја загуби пол позицијата поради вчерашното непочитување на жолтото знаменце .

До него ќе биде соиграчот Себастијан Фетел, додека Хамилтон тргнува од третото место, пред Верстапен. Ботас е шести на стартот, зад Албон.

притисни ентер