Верстапен казнет , Леклер на пол позиција во Мексико

На Макс Верстапен му е одземена пол позицијата на трката на Формула 1 за Големата награда на Мексико , зашто не ја намали брзината кога биле истакнати знаменцата за предупредување за време на квалификациите.

Верстапен беше казнет со додавање на три места на пласманот и ќе ја започне трката од четвртото место.

На пол позиција ќе биде Чарлс Леклер од Ферари, веднаш до него Себастијан Фетел, а од третото место ќе стартува актуелниот шампион Луис Хамилтон од Мерцедес.

Верстапен не успори кога беа дигнати жолтите знамиња за предупредување откако возачот на Мерцедес, Валтери Ботас удри во оградата.

Пред Верстапен, Фетел забави, а по квалификациите рече дека тоа го чинело освојување на прво време.

Хамилтон го подобри времето во последното квалификациско коло, кога возеше зад Ботас, но забави во последниот круг кога беа истакнати жолтите знамиња.

Хамилтон би можел да победи на шестото првенство во Мексико, доколку постигна 14 поени повеќе од неговиот тимски колега Ботас.

Ботас ќе стартува од шестата позиција.

Трката во Формула 1 за Големата награда на Мексико се одржува вечерва од 20.10 часот во Мексико Сити.

Брнз: Преземени се заштитни мерки за граѓаните да го остварат своето право на глас

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз изјави дека не може да се каже каков ќе биде одѕивот на гласачите на претстојните предвремени парламентарни избори во услови на пандемија.

Амбасадорката , сепак се надева дека преземените заштитни мерки од страна на властите, како и донираната американска помош за обезбедување заштитни средства ќе ги охрабрат граѓаните да излезат и да го остварат своето гласачко право на денот на изборите.

– Ќе треба да видиме каков ќе биде одѕивот на гласачите. Како и сите други, охрабрени сме од мерките за заштита кои се преземени, од одличната комуникација која е преземена од страна на Владата да ги охрабри гласачите да излезат и да го остварат своето демократско право на глас и избор и да го направат тоа безбедно и во здрава средина. Се надеваме дека тоа ќе биде ситуацијата на денот на изборите за кои гласањето веќе почна денеска и ќе треба да почекаме и да видиме. Но, да повторам, горди сме што можевме да помогнеме преку обезбедување на оваа опрема и се надеваме дека таа ќе помогне граѓаните да имаат доверба во овие дополнителни мерки, рече амбасадорката Брнз на новинарско прашање по доделувањето на донација за Државната изборна комисија која се состои од средства за дезинфекција и заштитни маски.

Град Скопје : Остануваат уште околу 4.000 субвенции за инвертери

Во текот на изминатите 10 дена поднесени се 1.006 апликации за субвенции за инвертери, а остануваат средства за уште околу 4.000 барања.

Според досегашните бројки, следната зима во Скопје би требало да има околу 1.000 домаќинства кои ќе го сменат начинот на греење, или кажано поинаку, ќе имаме околу 1.000 потенцијални загадувачи помалку од претходната грејна сезона. Ова значително ќе го подобри квалитетот на воздухот затоа што директно ќе влијае во борбата против загадениот воздух.

Досега по општини аплицирале: Кисела Вода 200, Ѓорче Петров 166, Гази Баба 136, Бутел 118, Карпош 105, Аеродром 98, Чаир 87, Центар 63, Шуто Оризари 23 и Сарај 10 граѓани.

Повикот ги опфаќа граѓаните кои купиле инвертер од 01.01.2020 година, до завршувањето на повикот на 30.11.2020 години или до денот на исцрпување на средствата. На граѓаните ќе им бидат целосно надоместени трошоците за набавка на инвертер уред, но не поголема од 62.000 денари во нето износ.

Град Скопје ги потсетува граѓаните од сите скопски општини дека е во тек јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата, каде што граѓаните може да аплицираат онлајн.

Согласно со условите, на овој јавен повик може да аплицираат сите граѓани на територија на Град Скопје кои немаат искористено субвенции за затоплување на своето домаќинство од Градот Скопје и кои немаат приклучок или можност за приклучок на централно греење во објектот каде што ќе биде инсталиран уредот.

Набавениот уред потребно е да биде монтиран во објектот со адреса од личната карта на барателот.

Новитет на овој јавен повик е условот граѓаните доброволно да ја достават (без надоместок) постојната печка на дрва, јаглен, нафта или на мазут на локација која дополнително ќе им биде соопштена.

Доделувањето на субвенции за инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата е дел од мерките предвидени во Планот за подобрување на квалитетот на воздухот и Акциониот план на Стратегијата за климатски промени на Град Скопје.

Во многубројните истражувања коишто се направени за испитување на квалитетот на воздухот во Скопје најголемо учество во емисијата на ПМ10 и ПМ2,5 честичките има затоплувањето на домовите кои немаат централно греење. Инвертерите за разлика од печките на дрва, јаглен, нафта и мазут, се економични, еколошки, не користат фосилни горива, не го загадуваат воздухот, а создаваат конфорт и удобност во домовите.

Сите информации за повикот, како и формуларите за електронското пријавување ќе ги најдете на следниов линкhttps://www.surveymonkey.com/r/gradskopje-inverter2020, соопштуваат од Град Скопје.

Илјадници на улична забава во Ница, властите во паника (ВИДЕО)

Градоначалникот на Ница вчера изјави дека жали за непочитувањето на мерките, особено физичката оддалеченост, во неговиот град за време на забавите што се случија во последните денови. 

Тој исто така најави дека маските ќе бидат задолжителни на слични забави на отворено.

Забавата, или концертот, е организирана од локалниот продуцент за електронска музика The Avener. Собра огромен број луѓе, неколку илјади, а мерките против коронавирусот генерално не се почитувале.

Повеќето луѓе се собрале на познатата шеталиштето Promenade des Anglais, што налути некои луѓе кои го изразија своето незадоволство преку социјалните мрежи. Франција во моментов се плаши од вториот бран на епидемијата на коронавирус.

„Жалиме што овие правила не се следат доволно“, напиша градоначалникот Кристијан Естроси на Твитер.

„Отсега ќе биде задолжително да носите маски во Ница за сите организирани настани“, додаде тој. Секој што присуствува на настани во затворен простор, како што се концерти, веќе мораше да носи маски.

Градските власти инсистираа на тоа дека не треба да се надминува максималниот број од 5.000 лица на кој било јавен собир во Франција, дури и во област во која нормално може да се сместат до 36.000 луѓе.

Градските власти исто така изјавија дека поставиле јасни пораки за предупредување за физичко растојание на повеќе места, како и испратиле аудио пораки со иста содржина.

Владиниот портпарол Габриел Атал изјави дека контроверзноста околу настанот ја нагласува потребата луѓето да се грижат повеќе, дури и ако сегашната стапка на инфекција останува ниска.

„Французите поминаа низ тешки времиња со карантинот, тие сакаат да излезат, но излегувањето не значи да се заборават тие правила“, рече тој за БФМ-ТВ.

притисни ентер