Мицкоски: Европската иднина се претвори во политичко ,,да се биде да или не” на Зоран Заев

Ќе треба државата да ја креваме од пепел, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Христијан Мицкоски од кампањата „Разговори за Обнова на Македонија - Проблеми, решенија и програма" во населбата Драчево .

Затоа ни се важни овие средби за да може да научиме кои ни се вистинските проблеми, не дека не ги знаеме. Морам да признаат дека најголемиот дел од тие проблеми ние ги живееме и се дел од нашето секојдневие, практично, но кога ќе се видиме вака очи во очи, гради во гради ќе можеме заеднички да размениме искуство за сето она кое што претставува реален проблем и за вас, во вашето секојдневие, но и за нас како политичари, дел од нас како луѓе кои што се занимаваат и со поинаква професија, еве јас сум педагог, работам и на Универзитет, работам со студенти и секојдневно некако во разговорите со овие млади луѓе добивам навигација за вистинскиот живот, за вистинските проблеми кои што се денеска реалност.

Кога ја почнавме оваа акција многумина гледаа со скепса, беа резервирани, велеа добро сега што е ова, што им текна разговори за обнова на Македонија, но морам да признаам дека денеска веќе бројката е далеку над 15.000 проблеми кои што нашите сограѓани ширум нашата држава ги доставија до нашите тимови до ВМРО-ДПМНЕ, и тоа практично треба да биде нашата водилка во периодот кој што следи посебно во оно првиот интерактивниот дел кога ќе треба да ја подготвиме нашата предизборна програма, а која што ќе биде фокусирана исклучиво и во насока на решавање на реалните проблеми на граѓаните.

И денеска европската иднина се претвори во политичко да се биде да или не на Зоран Заев, не драги мои драчевчани не е тоа вистината, Зоран Заев одамна нема да го биде. Не треба никој од нас да биде среќен зошто ние добивме не во Брисел. Треба да сме сите тажни добивме не поради корупцијата, арамилукот, пашалукот и криминалот на тој што сакаше да ја приватизира европската иднина на нашата држава и на нашите граѓани. Затоа добивме не, се останато е едно големо да, затоа што ние сме граѓани на Европа ние припаѓаме во Европа и таму е нашата иднина затоа доаѓа обновата на Македонија и загарантирана европска иднина за сите граѓани на Македонија бидејќи сите вие сите ние сме европски граѓани и заслужуваме таква иднина со систем на вредности кој што е многу поразличен од тоа што денеска го нуди Зоран Заев и СДСМ. А за тие кои што несмасно ја приватизираа агендата за европската унија веднаш после промената на власт и формирањето на новата влада која што ќе ја предводи ВМРО-ДПМЕН јас ви гарантирам отчетност пред вас граѓаните и за секоја сторена грешка одговорност од прв до последен. Ќе повторам секој што се огрешил пред законите и осрамотил пред нас граѓаните за тоа ќе сноси одговорност и ќе одговара. Нема веќе политички касти и политичари кои што се заштитени. Секој мора кога ќе се обврзе пред граѓаните кога ќе даде заклетва во парламентот да знае дека ако греши ако злоупотребува има да одговара. Јас тоа ви го ветувам после големата победа на 12 април 2020 година.

На патиштата низ САД лани погинале 43.000 лица

На патиштата низ САД минатата година погинале речиси 43.000 лица, што е најголем број на настрадани во последните 16 години и скок од 10 отсто.

Ова е најголем раст откако Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата (NHTSA) го почна својот систем за собирање податоци за смртните случаи во 1975 година.

Американското Министерство за транспорт соопшти дека се соочува со криза на патиштата. Управата за безбедност на патиштата ги повика државните и локалните власти и возачите да се приклучат кон напорите за запирање на растечкиот број на жртви.

Прелиминарните податоци што денеска ги објави Управата покажуваат дека минатата година во сообраќајни несреќи загинале 42.915 лица, наспроти 38.824 во 2020 година, а конечните податоци ќе бидат објавени есенва.

Бројот на загинати во сообраќајот почна да расте во 2019 година.

Управата за ваквата состојба ги обвини несовесните возачи за време на пандемијата, а највиновно е брзото возење и возењето без појас. Пред 2019 година, бројот на погинати на патиштата опаѓаше три години по ред. /МИА

Наизменичен режим на сообраќај на патот кон ГП Блаце

Сообраќајот кон граничниот премин Блаце се одвива со наизменично пропуштање на возила, поради одрон во близина на метото викано „Вражји вир".

– Поради одрони на патот на улица „Јадранска магистрала" поточно на м.в. Вражји вир, сообраќајот не е во прекин и се одвива со наизменично пропуштање на возилата, информираат вечерва од АМСМ.

Претходно, денеска сообраќајот беше прекинат во двата правци./MИА

Започна ноќното бележење на хоризонталната сигнализација на градските улици и булевари

Екипите на ЈП Улици и патишта, кои ја одржуваат хоризонталната сигнализација, по налог на Град Скопје почнаа со ноќното обележување на сообраќајниците  низ градот.  

Во текот на изминатата ноќ се вршеше бележење на хоризонталната сигнализација на бул. Илинден во насока од бул. ВМРО кон улицата Никола Парапунов, машинско обележување на надолжни линии и такси станици кај СЦ Борис Трајковски, како и на улицата Франклин Рузвелт.

Вечерва машинско бележење на хоризонтална сигнализација ќе се врши во општина Центар на бул. М.Т.Гологанов на потегот од бул. Климент Охридски кон Рузвелтова.

Во рамки на пролетната акција во општина Ѓорче Петров вчера вечер започна обележувањето на такси станиците. Вечерва обележувањето на такси станиците од страна на ЈП Улици и патишта продолжува во населба Автокоманда.

Според однапред утврдената динамика на Град Скопје и Секторот за сообраќај, екипите на ЈП Улици и патишта продолжуваат во наредниот период со обновување и бележење на хоризонталната сигнализација и на сите преостанати сообраќајници со цел зголемување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот.

Град Скопје

притисни ентер