Заев дознал за „бомбите" од Верушевски, најприслушувани биле тој и Црвенковски

Премиерот Зоран Заев попладнево во Основниот кривичен суд во Скопје сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет -Тврдина".

– Како претседател на СДСМ, Зоран Верушевски ме информираше дека партијата располага со документи и материјали од типот на незаконско следење на комуникациите, кажа Заев на денешното рочиште.

Одговарајќи на прашање од обвинителството, кога дознал за незаконското следење на комуникациите, Заев рече дека првпат слушнал за тоа кога станал претседател на СДСМ во јуни 2013 година.

Кажа дека претседател на Комисијата за безбедност на партијата во тој период бил Зоран Верушевски.

– После примопредавање на функцијата логично како претседател одржав информативни состаноци со сите комисии. Претседателот на Комисијата за безбедност Зоран Верушевски целосно ме запозна со делокругот на таа комисија, согласно делот на добивање информации за потребите на партијата. Во тој сегмент бев информиран дека партијата располага со документи и материјали од типот на незаконско следење на комуникациите, изјави Заев.

Посочи дека документите и материјалите биле и во пишана и во аудио форма.

– Претседателот на комисијата, Верушевски, ме запоза на кој начин и како ги добива партијата овие материјали, рече Заев.

Прашан дали ги познава Ѕвонко Костовски и Ѓорѓи Лазаревски, Заев рече дека во тој период кога бил запознаен со документите и материјалите не ги познавал ниту Костовски, ниту Лазаревски.

– Единствено што ме интересираше е дали тие материјали доаѓаат од институции на државата или од надвор. Дека доаѓаат од институции на државата, тоа можев да го видам од презентацијата на материјалите и документите во владеење на СДСМ, рече Заев.

Прашан што констатирал од тие материјали, Заев рече дека од согледувањето увидел дека се прави масовно следење.

– Дека тоа се прави надвор од пропишаниот законски пропис, односно надвор од судска наредба и посебни истражни мерки и дека масовноста на прислушувањето според моја проценка опфатила над 20 илјади граѓани, посочи Заев.

Најчест таргет, рече премиерот Заев биле опозицијата и високите претставници на опозициската СДСМ и тоа јасно е видливо по обем споредено со другите.

– После опозицијата според мене беа новинарите, па експерти, а на исто ниво негде беа и претставници на НВО, но и деловни луѓе на државата, верски претставници и неколку телефонски броја од високи претставници од власта во тоа време. Јасно се гледаше и дека подолго време биле ставени и високи претставници на скоро сите албански политички партии, изјави Заев.

Прашан дали и тој бил меѓу прислушуваните Заев рече „да, веројатно како најзастапен од СДСМ, веднаш после Црвенковски", посочувајќи дека тоа било во обем од илјадници разговори и смс пораки.

Заев рече дека од тоа со што располага СДСМ, се прислушувало во периодот од 2008 до 2014 година. Тоа, додава се правело во МВР и УБК.

Судскиот процес за „Таргет Тврдина" го води судијката Џенета Бегтовиќ, а застапници на обвинението се обвинителите Трајче Пеливанов и Артан Ајро.

Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби.

Комуникацијата била следена пред да бидат издадени и по завршување на траењето на важноста на судските наредби на 1.541 број или вкупно 5.827 телефонски броеви. Прислушувани биле над 20 илјади граѓани. /МИА

Приведени двајца крадци во Скопје, одземеното вратено на сопственикот

Службеници од Полициската станица Центар вчера во 17.40 часот на улица „Македонија" во Скопје ги лишија од слобода скопјаните Д.К.(19) и А.А.(28).

Како што денеска соопштија од МВР, тие биле затекнати при извршување „тешка кражба" во објект на улица „Македонија". Двајцата биле приведени во полициска станица и во службен разговор го признале делото. Кај нив биле пронајдени одземените предмети и биле вратени на сопственикот.

За настанот бил запознаен јавен обвинител и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесени пријава по член 236 од Кривичниот законик.

Претставничкиот дом на САД одобри нацрт-закон за справување со домашен тероризам

Претставничкиот дом на САД одобри нацрт-закон за зајакнување на националните капацитети за справување со домашен тероризам

Претставничкиот дом на САД го одобри нацрт-законот за зголемување на федералните ресурси за борба против домашниот тероризам.

Мерката доаѓа како одговор на расистичкиот напад во Бафало каде што во саботата 18-годишен белец застрела десет афроамериканци.

Нацрт-законот е одобрен со мнозинство гласови – 222 претставници во Долниот дом на Конгресот го поддржаа текстот, а 203 беа „против". Единствениот републиканец кој гласаше за иницијавата на демократите беше Адам Кисинџер, член на конгресната комисија што го истражува нападот на Капитол на 6 јануари.

Иницијативата за зајакнување на државните ресурси за справување со домашен тероризам не е нова. Во 2020 година Претставничкиот дом одобри сличен нацрт-закон, но тој беше отфрлен во тогашниот Сенат во кој доминираа републиканците. Оттогаш американските законодавци не успеаја да извршат притисок за воведување мерки за ограничување на огненото оружје, затоа демократите се фокусираат врз федералната борба против домашниот тероризам.

Според сегашниот закон, три федерални агенции ќе работат на истрага, спречување и кривичен прогон на дела оценети како внатрешен тероризам. Новиот предлог-закон предвидува секоја владина агенција да отвори свој оддел за борба против домашниот тероризам.

Канцеларијата за буџет на Конгресот проценува дека ако новиот закон биде усвоен, тој ќе ја чини државната каса околу 105 милиони долари во текот на пет години, а најголемиот дел од парите ќе бидат наменети за ангажирање персонал.

Захарова:Над 900 украински борци од Азовстал се одведени во казнена колонија под руска контрола

 Повеќе од 900 украински борци од челичарницата Азовстал во Мариупол се одведени во казнена колонија на територијата контролирана од Русија, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Таа додаде дека на 17 мај се предале 959 припадници на украинската армија, од кои 51 се на лекување, додека другите се испратени во поранешната казнена колонија во градот Оленивка, во областа Доњецк, што е под контрола на Русија.

Министерството за одбрана на Украина соопшти дека се надева на „размена за да можат украинските херои да се вратат во својата татковина што е можно поскоро".

притисни ентер