Бура и поплави на југот на Франција

Бура и обилни врнежи од дож утринава го погодија југот на Фрација и предизвикаа поплави во некој градови во овој регион.

Француската метеоролошка служба предупреди дека бурата би можела трае до утре , пренесе Ројтерс.

Бурата започнала синоќа, а поради силата на ветерот прогласен е портокалов аларм кој ќе биде на сила до утре, информира порталот „Локал Франс“.

притисни ентер