Илјадници евакуирани во пожарот на градилиште на најголемиот деловен центар на Нов Зеланд (ВИДЕО)

Нема жртви или повредени во големиот пожар на градилиште на деловен центар во Окланд , Нов Зеланд , а пожарникарите со часови се борат со огнената стихија.

Алармот бил активиран околу 13 часот по локално време , а доцна вечерта пожарникарите сеуште не можеа да го зигаснат големиот пожар. Поради густиот чад, на населението му било речено да ги напушти околните згради , поради што се евакуирани неколку десетици илјади граѓани. Пожарот избувнал на покривот на конгресниот центар SkyCity, голем колку четири рагби игралишта.

„Нема извештаи за жртви“, известија од управата на SkyCity Convention Center на Твитер, додавајќи дека персоналот бил евакуиран на време.

Овој градежен проект од 452 милиони американски долари во моментов е најголемиот градежен проект во Нов Зеланд.

На местото на настанот има 23 пожарникарски екипи и се очекува да бидат зафатени цела ноќ.

Сообраќајот е блокиран и на граѓаните им се советува да се држат настрана од местото на пожарот.

притисни ентер