Големи протести во Либан , земјата парализирана (ВИДЕО)

Либанските сили за безбедност се обидуваат да гиубедат демонстрантите повторно да ги отворат патиштата низ земјата , за да нема насилство , откако целата држава е парализирана во антивладините протести.

За да не дојде до ескалација на протестите , владата на премиерот Саад ал- Харири најави сет мерки , меѓу кои и долго најавуваните мерки против корупцијата.

Стотици илјади протестираат од четвртокот на улиците на Либан, обвинувајќи ја политичката елита дека ја води економијата во пропаст.

Банките и училиштата сè уште се затворени. Рано наутро, бројот на демонстранти во центарот на Бејрут и северниот град Триполи се чинеше дека е помал од порано.

Протестите се главно мирни од петокот вечер кога безбедносните сили се судрија во центарот на Бејрут.

Доцна вчеравечер, војниците во Бејрут се судрија со млади луѓе со мотоцикли кои ги носеа знамињата на Хезболах и Амал.

Протестите ги обединија Либанците од сите фракции и не ги предводи ниту една доминантна политичка партија.

Некои големи патишта денеска беа отворени повторно за сообраќај, но други сепак останаа блокирани.

Реформите што вчера ги најави Харири вклучуваат симболично намалување на платите на министрите и пратениците, како и мерки за балансирање на јавните финансии кои беа одложувани подолго време.

Либан е меѓу најзадолжените земји во светот, со невработеност од 37 проценти. Економијата е лошо погодена од политичката криза и регионалните конфликти.

притисни ентер