Вебер: На Македонија и Албанија вратата им беше затворена пред нос

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно го осудија одложувањето на одлуката ЕУ да направи нови чекори во пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

– На Балканот владее нестабилност, а ние можевме да внесеме доза на стабилност, бидејќи тоа е наша одговорност, предупреди лидерот на групата на Европската народна партија во ЕП, Манфред Вебер.

Тој за време на дебатата во Европскиот парламент оцени дека ниту  Македонија, ниту Албанија не ја добиле перспективата што ја заслужуваат.

– Баравме многу од тие земји, а сега вратата им е затворена пред нос. Го губиме кредибилитетот, и тоа е сериозно, порача Вебер.

Тој укажа на фактот дека сите лидери кои доаѓаат од конзервативната Европска народна партија на самитот во Брисел дадоа поддршка за проширувањето, а францускиот претседател Емануел Макрон и холандскиот премиер Марк Руте, кои припаѓаат на либералната опција, биле „сами против сите".

Гарсија Перес од редовите на европските социјалдемократи оцени дека проширувањето може само да донесе „нов живот" во ЕУ.

– Внесувањето на Западен Балкан не само што ќе придонесе за стабилност во регионот, туку и стабилност на цела ЕУ, нагласи Перес.

Лидерот на групата на европски либерали, во која се наоѓаат и француски пратеници од партијата на Макрон, Дачијан Цилос изјави дека проширувањето мора да остане во срцето на политиката на ЕУ.

– Не можеме да замислиме силна Европа, а да не е отворена кон соседите, посебно кон оние кои веруваат во неа можеби и посилно отколку некои земји членки, додаде Цилос.

Тој истакна дека „Европа мора да остане мотор на демократски реформи, а нејзината врата отворена".

Европските Зелени имаа можеби и најостри критики кон францускиот претседател поради одлуката да го блокира отворањето на пристапни преговори со Македонија и Албанија.

Претставникот на Зелените во ЕП, Филип Ламбертс го потенцира јасното определување на земјите од Западен Балкан да пристапат во ЕУ.

Одлуката да не се почитуваат преземените обврски од страна на ЕУ, Ламбертс ја оцени како „сериозна грешка на Европскиот совет" и побара од Унијата да направи вистинска работа доколку постои политичка волја за тоа.

– Ако се сеќавате, Емануел Макрон го поздравивме како голем Европеец. Но како одминува времето, сфаќаме дека не е ниту голем, ниту Европеец, заклучи Ламбертс.

Се уште актуелните претседатели на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер во своето последно обраќање во Европскиот парламент нагласија дека неединството на земјите членки околу новите чекори во процесот на проширување на ЕУ е „огромна грешка". 

Mинистерството за одбрана има нулта толеранција за сексуално вознемирување на припаднички на АРМ

Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво. 

Случајот се испитува и доколку се докаже, Министерството ќе има нулта толеранција, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана во врска со наводите за сексуално вознемирување на припадничка на Армијата во касарната во Куманово.

Министерството за одбрана најстрого осудува секаков обид за сексуално вознемирување. Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво.

Случајот се испитува и доколку се докаже Министерството ќе има нулта толеранција. Никој не смее да помисли да ги вознемирува припадничките на Армијата и да го намалува угледот на Армијата, се вели во реакцијата од Министерството.

На српскиот министер за финансии му е одземен докторатот поради плагијат

Докторатот на српскиот министер за финансии Синиша Мали ќе биде поништен , бидејќи станувало збор за плагијат , речил денеска Комисијата за професионална етика на Универзитетот во Белград.

Ректорката на универзитетот во Белград, Иванка Поповиќ, потврди за РТС дека Комисијата за професионална етика и наложила да постапи во согласност со соодветниот правилник. Одлуката уследи по неколкумесечни обвинувања од академската заедница.

„Комитетот за професионална етика утврди дека има елементи на академска нечесност во подготовката на докторската дисертација на кандидатот, Синиша Мали, и соодветно на тоа одлучи да ја поништи одлуката на Академскиот совет на Факултетот за организациски науки (ФОН)“, рече Поповиќ за РТС.

Таа истакна дека одлуката на Одборот е конечна, што во исто време е позиција на Универзитетот.

„Докторската дисертација на Синиша Мали ќе биде поништена“, истакна ректорката.

Израелскиот парламент бара кандидат за нов премиер, ќе има ли трети избори?

Израелскиот претседател Реувен Ривлин му даде задача на израелскиот парламент да најде кандидат за нов премиер и да ја извади земјата од политичката блокада без преседан во историјата на оваа земја.

Воедно парламентот ќе треба да избегне одржување на трети избори за помалку од една година.За прв пат во историјата на Израел, рече Ривлин, ниту еден кандидат не можел да формира влада од изборите на 17 септември, во кои ниту Бенџамин Нетанјаху ниту Бени Ганц не освоија мнозинство.

Според тоа, Ривлин денес му доверил задача на претседателот на парламентот Јули-Јоел Еделштајн да најде мандатар за формирање нова влада.

Тој ја презеде задачата во име на парламентот, кој има 21 ден, до 11 декември, да му достави на Ривлин документ потпишан од најмалку 61 пратеник кои поддржуваат еден од неговите колеги како нов премиер.

,,Ова е со цел да избегнеме одржување на трети избори за помалку од една година, откако изборите во април и септември не доведоа до формирање на влада.”

Избраниот кандидат ќе има 14 дена да формира влада. Ако никој не успее да обезбеди доволно поддршка, парламентот ќе биде распуштен и најверојатно ќе се одржат нови избори, веројатно во март.

Пратениците повторно може да mu ја доверат оваа должност или на Нетанјаху или на Ганц, што ќе доведе до нови тешки преговори.

Нетанјаху денеска повторно го повика Ганц за директни преговори, без никакви услови. „Треба да направиме конечен напор за заедно да формираме влада на национално единство“, рече тој.

Сите очи сега се на јавниот обвинител Авичаи Манделблит, кој треба да одлучи дали ќе го обвини Нетанјаху во аферата за измама, злоупотреба на довербата и корупција.

Имено, Нетанјаху не може да биде на функција ако треба да одговара пред суд, а Ганц во тој случај не сака да ја дели власта со него.

притисни ентер