Прва фотографија од новото „BMW M3“, датумот за премиера се уште непознат

Првата фотографија од новата генерација на „М3“ моделот најверојатно настанала на производната лента и го открива задниот дел од возилото.

Британската фирма „Evolve Automotive“, специјализирана за доработка на „BMW“ автомобили објави на Фесбук фотографија од задниот дел на новиот „М3“. Се претпоставува дека автомобилот е фотографиран на производна лента и дека се работи за возило од пробна серија.

Фотографијата открива детали како што се дифузорот на долниот дел од браникот како и двата пара издувни цевки на оваа моќна спортска лимузина. Задните штоп светла се затемнети а на крајот од багажникот се наоѓа и мал спојлер.

Според досегашните информации, новиот „М3“ по хаубата ќе носи 6- цилиндарски твин- турбо мотор, за кој се претпоставува дека ќе може да произведе и преку 510 коњски сили. Покрај автоматскиот менувач со двојно квачило, купувачите ќе можат да нарачаат и верзија со 6- брзинкси мануелен менувач.

Датумот на премиерата на новиот „BMW M3“ се уште не е соопштен, но се очекува дека овој автомобил ќе биде претставен до крајот на оваа година, а во продажба ќе се најде во 2020.

Дислоцирани две избирачки места во општина Гевгелија

Во Гевгелија се дислоцирани две избирачки места кои немале доволна квадратура. 

За предвремените парламентарни избори на 15 јули, во Гевгелија се дислоцирани две избирачки места кои немале доволна квадратура за исполнување на здравствените мерки за безбедно гласање на граѓаните според утврдениот протокол, потврдија денеска од ОИК Гевгелија.

-Со решение од Државната изборна комисија извршивме промена на локацијата на избирачките места 0344 и 0345. Првото избирачко место (0344) кое беше сместено во зградата на Водната заедница „Повардарие" е преместено во новиот објект на СОУ „Јосиф Јосифовски", а второто избирачко место (0345) од објектот на подрачната единица на Агенцијата за вработување се преместува во просториите на гевгелиското Здружение на пензионери, велат од ОИК Гевгелија.

Од ОИК Гевгелија се надеваат дека навремено ги информираат и запознаваат гласачите од наведените избирачки места со дислокацијата на двете избирачки места и дека на 15 јули, додека трае гласањето, без проблем ќе се упатуваат кон новоодредените локации да го остварат своето право на глас.

Мислел дека зелено Ламборџини секаде се паркира , не поминал добро

Не е познато дали возачот решил намерно да се паркира на тоа место и дали станува збор само за небрежност.

Полицијата во Франкфурт јасно покажа дека нема недопирливи. Возачот на Ламборџини го паркирал својот автомобил неправилно, блокирајќи ја електричната станица за полнење.

Прекршокот бил откриен од полициски службеник на електричен велосипед и тој веднаш реагирал. Бил повикан пајак , по што зелениот Huracan Evo Spyder од милион евра бил отстранет.

Шилегов: Следната година ќе биде готов мостот кој ќе ги поврзува Аеродром и Гази Баба

Градежните активности на новиот мост „АСНОМ" кој треба да ги поврзе општините Аеродром и Гази Баба се одвиваат според предвиденото темпо и очекувањата се дека до средината на следната година ќе биде заокружен овој проект.

Мостот ќе ги поврзува улицата „Васко Карангелевски" во Аеродром со улицата „Индустриска" во населбата Ќерамидница во Гази Баба. Вкупната должина на трасата изнесува 400 метри. Мостот ќе биде долг 150 метри, со шест коловозни ленти, а ќе има и велосипедски и пешачки патеки од двете страни.

Вредноста на договорот за изведба на оваа фаза изнесува 365,6 милиони денари со вклучен ДДВ.

– Денеска вршиме увид на интензивните градежни активности за изградбата на новиот мост на булеварот АСНОМ, односно втората фаза од пробивањето на булеварот. Веќе се поставени темелите, а мостот ќе биде со габарит како мостот Гоце Делчев и ќе овозможиме нов сообраќаен коридор од општина Аеродорм кон општина Гази Баба, изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска, која заедно со Шилегов изврши увид во градежните активности, изрази задоволство што главниот архитект е жена.

-Јас сум сигурна дека градоначалникот ме покани на овој објект, не само да видиме до каде се овие градежни работи, туку заради тоа што главен архитект на овој круцијален мост во нашиот град е жена, главната архитектка којашто го следи и го гради овој објект. Жените во светот и во нашата држава градат мостови, но не само фигуративно, тука имаме и практично прикажување дека жените навистина може да градат вакви објекти, кои се од огромно значење, не само за градот, туку за целата нашата држава. На тој начин ја менуваме перцепцијата за тоа што е машка, што е женска професија, изјави Царовска.

Од Град Скопје посочуваат дека изградбата на ваков мост на реката Вардар во планската документација на Скопје постоела уште од 1965 година, но оти поради осуството на визија за развој на градот и немањето чувство за вистински приоритети, изградбата била одложувања.

По изградбата на мостот, како што посочува Град Скопје, граѓаните од Ново Лисиче до Судската палата со автомобил ќе се стигнуваат за пет минути, со автобус за 10 минути, со велосипед за 18 минути, а со пешачење за 35 минути.

притисни ентер