Средношколец со калашников на училиште во САД – избегната трагедија (ВИДЕО)

Тренер во едно средно училиште во американскиот град Портланд стана херој откако разоружа еден ученик , кој влегол на училиште со автоматска пушка.

Ученикот пушката ја донел на училиште во мај оваа година со намера да си го одземе животот , а тогаш тренерот физички го совладал и му ја зел пушката.

Снимките од камерата за надзор објавени од Канцеларијата на јавниот правобранител во петокот покажуваат дека се случило нешто поразлично.

Тренерот Кинон Лоу го забележа ученикот Ангел Гранадос Дијаз како се шета во училишната сала со пушка и му се приближил и го гушнал. Друг член на персоналот истрчал и ја зел пушката од младиот човек кој не го ослободил тренерот од прегратката.

Си-Ен-Ен пишува дека тие биле поздравени од полицијата.

"Чувствував сожалување за него. Многу пати, особено кога сме млади, не сфаќаме што правиме сè додека не биде доцна", рече тренерот Кинон.

Младиот Ангел бил осуден само за носење огнено оружје во јавност, бидејќи тој не ја вперил пушката кон никого, а еден од неговите колеги сведочел дека претходно му признал дека сака да се самоубие.

Младиот човек е осуден на три години условна казна и за тоа време ќе добива психолошка помош.

Скопското обвинителство поведе постапка за 12 лица кои не ги почитувале здравствените прописи​

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог против вкупно 12 лица за кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија" од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетите, како што соопшти ЈО, не постапиле според прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за сузбивање и спречување на ширењето на заразната болест КОВИД-19. Тие не ја почитувале одлуката на Владата за забрана на групирање на повеќе од пет лица на јавни површини.

Надлежниот јавен обвинител предложи на секој од обвинетите да му биде изречена парична казна од по 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на 20 евра во денарска противвредност.​ /МИА

Властите во Пекинг објавија дека во изминатите 24 часа нема нови случаи на заразени со ковид-19

Властите во Пекинг објавија дека во изминатите 24 часа нема нови случаи на заразени со ковид-19 во кинескиот главен град.

Како што се наведува, за првпат нема пациенти од нагло зголемување на бројот на заразени лица во Пекинг на почетокот на јуни, кога беа воведени карантински мерки поради појава на вирус во близина на пазарот на големо.

Властите се уште истражуваат што доведе до повторно појавување на епидемијата.

Неименуван претставник на пазарната администрација за локалните медиуми изјавил дека, наводно, вирусот е пронајден на таблите за сечење на увезен лосос.

Починаа сијамските близнаци со најдолг животен век, на 69-годишна возраст

Починаа сијамските близнаци со најдолг животен век. Рони и Дони Гелион починаа на 69-годишна возраст.

Сијамските близнаци од американската сојузна држава Охајо се родени на 28 октомври 1951 година со споен абдомен.

Во 2014 година, непосредно пред нивниот 63-ти роденден, браќата станаа сијамски близнаци кои најдолго живееле. Властите навеле дека умреле со природна смрт. Уште како деца, почнале да се појавуваат на карневалите и во циркуси како атракција.

Нивниот брат Џим рекол дека семејството со години живеело со нивните приходи.

За браќата документарниот филм за браќата Гелион беше емитуван од ТЛС во 2010 година.

притисни ентер