Пред Путин направиле грешка во лансирањето нуклеарен проектил (ВИДЕО)

Додека присуствувал на воената вежба , руска нуклеарна подморница поради грешка го прекина пробното тестирање на балистичка ракета.

Руската нуклеарна подморница падна тестот за интерконтинентална балистичка ракета минатата недела на воена вежба посматрана од претседателот на Русија , Владимир Путин, објави денеска руското Министерство за одбрана.

Нуклеарната подморница К-44 Рјазан, дел од руската пацифичка флота, требаше да лансира две балистички ракети Р-29Р во Охотското море на 17 октомври. На крајот, таа успешно лансираше само една, додека другата останала во цевката на подморницата, објави весникот „Ведомости“.

Инцидентот се случил истиот ден кога Путин ги следел вежбите од командниот центар на Министерството за одбрана во Москва.

Акцијата во Охотското беше дел од пошироката вежба на руските вооружени сили, позната како „Гром“ 2019, која имаше за цел да ја тестира подготвеноста на силите за нуклеарен конфликт.

Министерството за одбрана во понеделникот го потврди инцидентот со балистичка ракета, но го отфрли тврдењето на Ведомости дека неуспешното лансирање на втората ракета предизвикало „вонредна состојба“, објавија руските новински агенции.


Земјотрес кај грчкиот остров Хидра

Слаб земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер е измерен југоисточно од грчкиот остров Хидра.

Атинската национална опсерваторија соопштила дека потресот бил забележан во 10:15 во море на 51 километар од островот, пренесе „АНА“.

Како што се наведува епицентарот бил лоциран на 122 километри јужно од Атина.

На лондонскиот аеродром уапсен маж кој подготвувал терористички напад

Се сомнева дека тој учествувал во кривични дела во Сирија.

Британската полиција на лондонскиот аеродром Хитроу, уапсила маж кој пристигнал со лет од Турција заради сомнеж дека извршил кривични дела во Сирија, по што против него е покренато обвинение за тероризам.

Мамун Рашид утре ќе се појави пред судот заради обвинение за подготовка на терористички чин, соопшти британската полиција.

Ројтерс наведува дека тој е уапсен во вторник заради сомнеж дека е вмешан во кривични дела поврзани со конфликтот во Сирија.

Британската агенција, исто така наведува дека Турција почнала од своите затвори да праќа поранешни припадници на ИД во нивните матични земји.

Ројтерс не наведува од која земја е уапсениот Рашид.

Папата на ручек угости 1.500 бездомници

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните.

По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја. Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

притисни ентер