Пред Путин направиле грешка во лансирањето нуклеарен проектил (ВИДЕО)

Додека присуствувал на воената вежба , руска нуклеарна подморница поради грешка го прекина пробното тестирање на балистичка ракета.

Руската нуклеарна подморница падна тестот за интерконтинентална балистичка ракета минатата недела на воена вежба посматрана од претседателот на Русија , Владимир Путин, објави денеска руското Министерство за одбрана.

Нуклеарната подморница К-44 Рјазан, дел од руската пацифичка флота, требаше да лансира две балистички ракети Р-29Р во Охотското море на 17 октомври. На крајот, таа успешно лансираше само една, додека другата останала во цевката на подморницата, објави весникот „Ведомости“.

Инцидентот се случил истиот ден кога Путин ги следел вежбите од командниот центар на Министерството за одбрана во Москва.

Акцијата во Охотското беше дел од пошироката вежба на руските вооружени сили, позната како „Гром“ 2019, која имаше за цел да ја тестира подготвеноста на силите за нуклеарен конфликт.

Министерството за одбрана во понеделникот го потврди инцидентот со балистичка ракета, но го отфрли тврдењето на Ведомости дека неуспешното лансирање на втората ракета предизвикало „вонредна состојба“, објавија руските новински агенции.


притисни ентер