Американските тенкови гаѓани со компири додека се повлекуваат од Сирија (ВИДЕО)

Сириските Курди го изразија своето незадоволство од повлекувањето на американсктие трупи , така што ги гаѓаа со компири.

Видеото објавено во курдските медиуми покажува дека Курдите фрлаат компири кон американски конвој што ја преминува областа во Камишли.

„Американците бегаат како стаорци“, извикува толпата кон тенковите што заминуваат. „Срам да ви е“, им довикуваа.

Поминаа скоро две недели откако Турција ја започна големата офанзива во северо-источна Сирија, додавајќи дека нејзина цел се милитантите на Исламската држава и курдските сили на ПГР.

Претседателот Доналд Трамп претходно нареди повлекување на САД од областа, давајќи и практично на Турција зелено светло за влез во Сирија.

Курдски извори велат дека нападнатиот конвој го преминал граничниот премин Сахел и влегол во северната ирачка провинција Дохук.

Курдите додаваат дека повеќе од сто американски возила се упатиле вчера кон Дохук.

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер во саботата објави дека скоро илјада американски војници ќе се повлечат од северна Сирија.

Ангелов: Мицкоски го поддржа Договорот со Бугарија, лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници, едно зборуваат дома друго надвор

Иритиран од она што можевме да го чуеме вчера и денеска сакам да кажам дека лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема граници, рече поранешниот генерал мајор Стојанче Ангелов, претседател на коалицискиот партнер на СДСМ, Достоинство.

-Се изнаслушавме секакви работи за Договорот со Бугарија. Но вчера можевме да го слушнеме претсеадтелот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, како на прашање на Борисов вели, цитирам „поткрепиме поткрепиме" Договорот.  Да биде уште поинтересно се мачеше да зборува бугарски јазик иако лошио. Но она што е јасно е дека едно зборува овде на нашите луѓе а друго зборува надвор. Дрскоска отиде дотаму што, она што ние можевме да го слушнеме и да го видиме, тие се обидоа да го негираат. Може само да препоставуваме колку лажат за други работи, рече Стојанче Ангелов.

Не е патриотизам ако мафтатае со знамиња а ништо не правите ништо за совојот народ. Вистински патриотизам е она што го прави оваа Влада, економски патриотизам, кој носи придобивки за сите наши граѓани, додаде Стојанче Ангелов на вечерашната трибина во Валандово, се наведува во соопштението на СДСМ.

Живковиќ: Минималната плата расте на 14.500 денари, ќе се искачи и до 16.000 денари

Над 120.000 граѓани добиваат повисока социјална помош која е повисока до  300 отсто, 20.300 деца добиваат детски, а 8.000 деца добиваат образовен додаток. 

До крајот на реформата 70.000 деца треба да добиваат додатоци, истакна претседателот на Комисијата за труд и социјална политика на СДСМ Милан Живковиќ.

Мининалната плата  ја зголемуваме на 14.500 денари за сите секотри, и таа ќе продолжи да расте и треба да ја зголемиме на 16.000 денари онака како што ветивме, истакна  Живковиќ.

Ги вадиме најсормашните граѓани од сиромаштија, ја воведоме и социјална пензија од 6.000 денари. Над 12 илјади стечајни работници сега добиваат надомест до пензија од 8.600 денари до пензија, дополни Живковиќ, соопшти СДСМ

Срби меѓу киднапираните на брод нападнат од пирати во близина на Гвинеја

Морнари меѓу кои  и српски државјани, биле киднапирани крај брегот на Гвинејскиот Залив, соопштија властите на Екваторијална Гвинеја.

Според АП, седум морнари биле киднапирани од пирати во средата додека работеле на брод на американска компанија Ексон Мобил. На бродот имало вкупно 15 членови на екипажот, од кои осум се спасени.

Покрај Србите, киднапирани се и морнари од Јужна Африка, Филипини и Камерун.

Бродот бил нападнат на пат кон Луба, пристанишен град на островот Биоко. Претходно бродот бил натоварен на нафтеното поле Зафиро, на 12 морски милји од брегот.

Сè уште нема детали за киднаперите и мотивите за нападот.

притисни ентер