Косовски имам доби отказ поради практикување дарвинизам

Кога немал молитви и други верски обреди во својата селска џамија , имамот Дрилон Гаши објавувал статуси на социјалните мрежи во кои вели дека верува во тероријата на еволуција на Дарвин.

Гаши (31) минатиот месец е отстранет од  Исламската заедница на Косово (БИК), највисокото верско тело во земјата. Тој рече дека ова е доказ дека традиционално умерениот ислам на Косово е во опасност.

- Живите суштества се создаваат со еволуција, а еволуцијата ја води Бог - тој ја објасни својата теорија дека исламот и науката можат да бидат во согласност.

„Науката ги изложува природните појави на нештата што ги создал Бог“, додава тој.

Прифаќањето на теоријата за еволуција не е невообичаено за Косово, бидејќи верниците се познати по умерениот ислам.

Според пописот во 2011 година, повеќе од 90 проценти од Косовците се декларираат себеси за муслимани.

Алкохолот слободно се продава, луѓето јавно покажуваат дека се вљубени во сè што е американско, а жените не носат религиозни фустани или шамии.

Овој начин на живот, сепак, се смени во последните две децении откако верското учење на крајот на минатиот век отвори конфликт меѓу традиционалните верници и новиот бран на имами кои се образовани во странство.

Откако војната за независност со Србија заврши во 1999 година, стотици џамии беа изградени со пари од земјите од Персискиот Залив, се шират нови учења, а имамите добија стипендии за студирање во земји како Саудиска Арабија или Египет.

Гаши студирал во Медина, но, тој не ја прифатил ултраконзервативната доктрина која се практикува таму, а на религиозниот естаблишмент не му се допадна на неговото „модерно размислување“, изјави тој за АФП.

На Косово, каде што пристигна исламот со идејата за проширувањето на Османлиската Империја, Гаши ја презеде функцијата во џамија изградена со арапски пари во Витомириче, град со пет илјади жители.

Тој го прошири својот „контроверзен“ став на социјалните медиуми и во разговори со локалните новинари.

„Неговите ставови се спротивни на принципите на исламот и нашите внатрешни правила“, рече портпаролот на БИК, Ахмет Садриу, откако Гаши беше разрешен од функцијата.

Европол разби мрежа на криумчари на мигранти

Полската гранична служба, со поддршка на Европол, на 18. овој месец растурила организирана криминална група вклучена во шверц на мигранти.

Полската полиција уапси 17 осомничени членови на криминалната мрежа, од кои четворица, за кои се верува дека се главните организатори, се приведени.

За време на операцијата биле запленети телефони и компјутери, како и документи од регистрирани компании користени за полесно шверцување на мигрантите низ Европа.

Активна од 2012 година, групата овозможила нелегално да преминат мигранти од Источна Европа, Азија и Африка, главно во Полска, и во други земји на ЕУ и САД, соопшти Европол.

Криминалната мрежа соработувала со криминалци од различни земји, особено од Русија, Турција и Украина. Тие организирале нелегален влез во ЕУ за најмалку 13.000 лица при што заработиле над 2,3 милиони евра.

Драгиша Милетиќ: Коалицијата предводена од СДСМ ќе победи на изборите на 12 април

Добрососедството е патриотизам, а Македонија досега има најдобри односи со соседите, истакна на трибината под мотото „На прав пат", претседателот на Српската напредна странка во Македонија, Драгиша Милетиќ, чија партија е дел од коалицијата со СДСМ.

,,Не ме интересира што прави опозицијата, туку што прави нашата влада, а таа прави само добро за граѓаните, зголемување на плати, пензии, повеќе инвестиции и работни места, е тоа е вистински патриотизам, рече Милетиќ.

,,Не добивме преговори со ЕУ, но тоа не беше наш проблем, и тоа не е наш срам тоа е срам за ЕУ, но наша цел е Европа да дојде кај нас, и ние тоа го правиме. Работиме за граѓаните и државата и затоа Коалицијата предводена од СДСМ ќе победи на изборите, истакна  Милетиќ во Валандово. 

Премиерот Заев се обрати на свечената академија по повод Денот на албанската азбука

Да ги почитуваме, чуваме и негуваме разликите на секоја заедница, и да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво, рече заев на свечената академија .

Премиерот  Зоран Заев вечерва се обрати на свечената академија по повод 22-ри ноември - Денот на албанската азбука. 

Во продолжение во целост ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Заев:

„Ми претставува посебна чест што Ви се обраќам на оваа свечена академија посветена на чествувањето на 22-ри ноември - Денот на албанската азбука, кога се одбележуваат 111 години од одржувањето на „Битолскиот конгрес“, свикан за да се усвои унифицирано албанско писмо.

Уште повеќе ме радува фактот што вечерашната свечена академија во чест на овој значаен настан од историјата на албанскиот народ и од историјата на Република Северна Македонија, е само еден од низата настани организирани со голема почит овие денови, по повод Денот на албанската азбука, со што уште еднаш ја потврдуваме определбата на Владата за почитување и унапредување на етничката и културната разноличност.

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерното-формираните европски писма и дел од разноличното светското културно наследство.

Во градот на конзулите, Битола, избран за седиште на овој конгрес, кој се одржа од 14 до 22 ноември 1908 година, се собрале сите истакнати личности во културниот и политичкиот живот од почетокот на 20 век, претседателот на Конгресот, Митат Фрашери и потпретседателите Луиѓ Гуракучи и Ѓерѓ Киријази, претседателот на Комисијата Ѓерѓ Фишта и други истакнати личности како ‘Ндре Мједа, Шахин Колоња, Сотир Пеци, Бајо Топули и единствената жена на Конгресот Парашчеви Чиријази, за да направат уште еден чекор во албанската култура и историја и да ја усвојат азбуката составена од 36 латински букви, којашто е во употреба до ден денес.

Сведоштво за важноста на „Конгресот во Битола“ – “Kongresi i Manastirit”, освен големиот број на делегати и албански интелектуалци, се и експонатите во поставката на Музејот на албанската азбука во Битола, каде се наоѓа одлуката за единствено, стандардизирано албанско писмо. Поставката се состои од 56 фотографии и повеќе од 230 дигитални и хартиени документи, меѓу кои и првиот пишуван запис на албанскиот јазик од Пал Енџели од 1462 година.Оваа година се навршуваат и 50 години од објавувањето на читанките за настава на унифицираниот, стандарден албански јазик. Читанките на авторите Хаџи Фида, Хамза Река и на Муса Арифи, како и авторот на букварот Џеват Гега, се вградени сите заедно во афирмацијата на албанскиот јазик, образованието и во негувањето на културните вредности на албанскиот народ.

Јазикот и писмото, како најсилни основи на националниот идентитет преку кои се чува и се афирмира духовното наследство, претставуваат и потенцијал за општествена интеграција, образование и развој на една заедница која не може да опстојува изолирана и самодоволна.

Во таа насока наша должност и одговорност не е само  да ги почитуваме, чуваме и негуваме етничките, националните, верските и културните разлики на секоја заедница, туку да го искористиме тој потенцијал за да се воспостави  комуникација, разбирање, толеранција и заедништво.

Одбележувањето на културните традиции, датуми и духовни наследства на другиот, придонесува кон градење на едно и единствено општество, за сите,  со проевропска и просперитетна иднина.

Тоа е посебноста и суштината на нашето заедништво. Нека ни е честит Денот на албанската азбука.

притисни ентер