Власта и опозицијата усогласени околу потребата за одговор кон Бугарија- формата непозната

 Сите политички партии се согласиле да реагираат на бугарскките барања, вклучително и претседателот Пендаровски, но од владејачката партија велат дека не треба предизборно да се политизираат меѓусоседските односи.

По испорачаните бројни услови од бугарската Влада меѓу кои бараат бришење на македонскиот јазик од ЕУ документите и откажување од македонското малцинство во Бугарија, на маса на лидерската средба се најде и контра-декларација за одбрана на македонските права. Сите политички партии се согласиле да реагираат на бугарскките барања, вклучително и претседателот Пендаровски, но од владејачката партија велат дека не треба предизборно да се политизираат меѓусоседските односи.

Ова прашање го отворил претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој смета дека Бугарија не навредува и треба да се одбраниме со гаранција дека нема да се откажеме од македонскиот јазик и македонското малцинство.

- Со тоа ќе кажеме дека тое е огромна навреда и не води кон подобрување на добрососедски односи, туку напротив ги заострува. На некои од наредните состаноци јас верувам  дека тоа прашање ќе се отвори. Инсистирам да се донесе една резулација која ќе биде одговор дека не ни паѓа на памет ниту имаме намера како политички партии да постапиме согласно барањата на нашиот источен сосед,изјави – Христијан Мицкоски – претседател на ВМРО ДПМНЕ.

Дали декларацијата ќе биде владина, меѓупартиска или собраниска се уште не се знае. Од партиите велат дека оставаат простор да се најде заедничко решение.

Инаку, од бугарската Влада велат дека не го попречуваат почетокот на преговорите на земјава во Европската Унија, туку овие услови ќе ги бараат од Македонија на секое преговарачко поглавје со Унијата.

Земјотрес кај грчкиот остров Хидра

Слаб земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер е измерен југоисточно од грчкиот остров Хидра.

Атинската национална опсерваторија соопштила дека потресот бил забележан во 10:15 во море на 51 километар од островот, пренесе „АНА“.

Како што се наведува епицентарот бил лоциран на 122 километри јужно од Атина.

На лондонскиот аеродром уапсен маж кој подготвувал терористички напад

Се сомнева дека тој учествувал во кривични дела во Сирија.

Британската полиција на лондонскиот аеродром Хитроу, уапсила маж кој пристигнал со лет од Турција заради сомнеж дека извршил кривични дела во Сирија, по што против него е покренато обвинение за тероризам.

Мамун Рашид утре ќе се појави пред судот заради обвинение за подготовка на терористички чин, соопшти британската полиција.

Ројтерс наведува дека тој е уапсен во вторник заради сомнеж дека е вмешан во кривични дела поврзани со конфликтот во Сирија.

Британската агенција, исто така наведува дека Турција почнала од своите затвори да праќа поранешни припадници на ИД во нивните матични земји.

Ројтерс не наведува од која земја е уапсениот Рашид.

Папата на ручек угости 1.500 бездомници

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните.

По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја. Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

притисни ентер