Преодната Влада на должност стапува на 3-ти јануари 2020

И власта и опозицијата во трката влегуваат убедени во победата.

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев вчера по средбата со коалициските партнери тврди дека според последните анкети имаат фаворитска улога во однос на опозицијата.

Победата ја очекуваат и во ВМРО ДПМНЕ. Генералниот секретар на партија, Игор Јанушев вели 12-ти април е датумот кога Заев и СДСМ заминуваат од власт.

Иако официјалниот почеток на предизборната кампања е се уште далеку и власта и опозицијата веќе се на терен. ВМРО ДПМНЕ со „Обнова на Македонија“, а СДСМ „На прав пат“ ја крстосуваат државата барајќи поддршка од граѓаните.

По измените на Изборниот законик донесени согласно Договорот од Пржино од јуни 2015 година на одржувањето парламентарни избори им претходи формирање на т.н. техничка влада. За изборите закажани на 12-ти април техничката влада треба да се формира на три јануари тогаш и премиерот Заев , согласно Изборниот законик, се повлекува од функцијата.

На негово место треба Собранието по предлог на владејачката партија избира претседател на техничката влада. Веќе се шпекулира дека до изборите премиерската должност ќе ја извршува министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој ќе согласно концептот на „пржинската влада“ ќе замине од министерското место.

Во техничката влада опозицијата треба да добие две министерски функции во внатрешни работи и труд и социјална политика. Три позиции дополнителен заменик министер во финанси, земјоделство и информатичко општество и администрација. Власта пак треба да предложи двајца дополнителни замениници министри во МВР и труд и социјала.

Оваа влада има мандатот до прогласување на конечните изборни резултати од Државната изборна комисија. Согласно анексот на Пржинскиот договор по изборите функционерите од партијата која ќе освои помалку гласови си поднесуваат оставка, а на нивно место доаѓаат замениците министри. Министрите и дополнителни министри во техничката влада рамноправно ги споделуваат надлежностите и имаат право на вето на донесените одлуки.

Ваков модел на влада за првпат беше формиран пред изборите во декември 2016 година.

Нов сообраќаен режим околу ТЦ „Буњаковец"

Нов сообраќаен режим околу ТЦ „Буњаковец" и подигнати пешачки платоа во близина на основите училишта и градинките во општина Центар

Општина Центар од денеска започнува со имплементирање на нови сообраќајни решенија на повеќе локации во општината. Во тек е изведба на три издигнати пешачки платоа за смирување на сообраќајот кој се одвива во зона на детските градинки и општинските основни училишта.

– Трите издигнати пешачки платоа се изведуваат на улиците „Никола Тримпаре", „Апостол Гусларот" и улицата „9 Мај", во непосредна близина на општинското основно училиште „Јохан Хајнрих Песталоци", матичниот објект на градинката „13 Ноември" и клонот Наум Наумовски Борче на градинката „Кочо Рацин", известуваат од Општина Центар.

Дополнително ќе бидат изведени и други шест пешачки платоа, со што ќе се зголеми безбедноста на пешаците и на децата кои престојуваат во градинките и посетуваат настава во основните училишта, а ќе биде поставена и нова вертикална и хоризонтална сообраќајна сигнализација.

Овие зафати се изведуваат со целосна сообраќајна проектна документација, што е одобрена од СВР Скопје и Град Скопје, наделжни институции за оваа проблематика.

Од општината информираат дека изведбата на пешачките платоа ќе биде готова до крајот на оваа година, а поради градежните зафати ќе се изврши и времена измена на сообраќајот.

„Апелираме до граѓаните за трпение и разбирање во период додека траат градежните работи, со цел ефикасност на изведбата и поскоро пуштање во употреба на издигнатите пешачки платоа", истакнаа од Општина Центар.

Покрај ова, општината го најави и новото сообраќајно решение за делот околу трговскиот центар „Буњаковец". Поради оштетувањата на знаците, после десет години, во реонот на ТЦ „Буњаковец" ќе се постави нова хоризонтална и вертикална сообраќајна сигнализација.

„Фајзер“ и „Модерна“ побара итна одобрување на нивните вакцини

Компаниите „Фајзер“ и „Модерна“ поднесоа барање за ургентна авторизација на нивните вакцини со цел дистрибуцијата на истите да почне во најбрз можен рок .

Откако ќе добијат зелено светло од властите, вакцините ќе бидат доставени до секоја сојузна држава а предност при вакцинирањето ќе имаат луѓето со хронични болести и здравствените работници.

Досега во Соединетите држави се регистрирани над 13 милиони случаи заболени од коронавирус а животот го загубија околу 275.000 лица.

Владата ќе побара од Собранието нови шест месеци кризна состојба

Владата на денешната седница го прифати предлогот на Групата за процена во ЦУК да биде побарано продолжување на кризната состојба во државата за уште шест месеци, потврдија за МИА од владината прес-служба.

Предлогот ќе биде доставен до Собранието кое треба да донесе одлука за тоа.

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба на 20 ноември што трае до 19 декември. Ако биде усвоено владиното барање, кризната состојба би била продолжена до средината на јуни следната година.

притисни ентер