Надлежните алармираат да нема нов закон за зелените пазари

Нема потреба од закон за пазари со кој само се ставаат продавачите на трошок, сметаат од групацијата на организатори на пазари при Стопанската комора.

Донесените измени на законот за трговија според кои тезгаџиите требаше да извадат лиценца од комората на трговци според стопанската комора е непотребно бидејќи сите области се регулирани со 11 другите закони, УЈП има увид кој се продава по пазарите што може да се регулира само со класична лиценца која нема да ги оптоварува пазарџиите заради што сметаат дека наместо да се применува од нова година да се укине законот за трговија на зелените пазари.

Од комората на трговци која треба по законот да ги издава лиценците и која од 2005 година се залагаше да се најде вакво законско решение за тезгаџиите се зачудени од ставот на организаторите на пазарите кои работат по сосема други закони. Тие го повторија својот став дека законот е во полза на сите кои имаат тезги и дека е најдоброто решение кое успеале да го договорат со владата за да се сузбие сивата економија.

Ако почне да се применува од нова година одложениот закон тоа ќе значи дека секој тезгаџија треба да има лиценца која чини 60 евра за една тезга и по 40 евра за секоја дополнителна. Во земјава има околу 20 илјади тезги кои годишно државната каза ја полнат со околу 5 милиони евра а околу 800 илјади евра секоја година зема сивата економија.

Ќерката на Мадона направила профил на Инстаграм за жестоко да ги навредува фановите (ФОТО)

Ќерката на Мадона, Лурдес направила профил на Инстаграм каде во моментов ја следат нешто повеќе од 60.000 луѓе.

24-годишната девојка под прекар Лола моментално има три објави, сите три реклами, но она што е многу поинтересно од самите објави се нејзините коментари под нив.

Имено, Лурдес не престанува да ги навредува коментаторите кои и поставуваат потполно невини прашања од типот: „Кога мајка ти ќе издаде нов албум?“

„Што би помислила твојата мајка за оваа фотографија? прашал еден придружник под фотографијата на огласот за Juicy. „Дали мајка ти знае дека не си го миеш задникот?”, одговорила Лурдес. „ОМГ, ќе го врамам ова“, додаде тој.

Една придружничка ја прашала кога ќе има музичко деби. „Ќе ти запеам на погреб“, и напишала кратко Лурдес.

Се разбира, ова ги натерало многумина намерно да поставуваат незгодни прашања или да ја задеваат Лурдес во надеж дека ќе одговори на нив, но се чини дека ќерката на Мадона повеќе не е заинтересирана, бидејќи веќе не се огласила со коментари.

Science: Шпанскиот лек покажа силна ефикасност против короната

Шпанската фармацевтска компанија PharmaMar денеска објави дека во списанието „Сајанс“ е објавен труд со кој се потврдува дека нивниот лек Plitidepsin поседува „силна предклиничка ефикасност“ во третманот на ковид-19.

Набргу по отворањето на берзата, акциите на „ PharmaMar “ пораснале за 13 проценти на 98,5 евра.

Студијата in vitro и in vivo спроведена од тим научници од Њујорк, Сан Франциско и Париз покажала дека лекот ја намалува репликацијата на вирусот, што резултира со 99 процентно намалување на вирусното оптоварување во белите дробови на животните третирани со Плитипепсин, објави „Science“.

„Веруваме дека достапните податоци и првичните позитивни резултати од клиничките студии на „PharmaMar“сугерираат дека Плитипепсин треба да се земе предвид кога станува збор за проширени клинички испитувања во третманот на ковид-19“, објави угледното списание „Science“.

Лекот, кој е веќе одобрен на некои пазари за третман на тумори, го блокира протеинот поврзан со вирусот ковид-19.

Способноста на лекот да предизвика токсични ефекти врз еден орган, органски систем или повеќе е добро позната во минатото, а досега спроведените студии покажале дека пациентите ги толерираат употребените дози, објасни компанијата.

ФармаМар објави дека е во преговори со разни регулаторни агенции што ќе и овозможат да ја започне третата фаза од тестирањето на лекот.

Проф. Д-р Пановски: Сите вакцини се проверени, не треба да имаме предрасуди кон кинеските

Воопшто не треба да имаме дилеми за ефикасноста и безбедноста на вакцините од кинеските фармацевтски компании, уверува микробилогот доктор Никола Пановски  во разговор за Канал 5.

Пановски појасни дека кинески „Синофарм“ докажал дека нивната вакцина е 80% ефикасна

Според професор Пановски источниоте земји поминале полесно со ковидот , а во врска со успешноста на вакцините вели дека најважна вакцина е онаа што постои.

Иднината на вакцините ќе зависи и од самиот вирус, смета професор Пановски ,а за себеси вели дека нема да бира, ќе се вакцинира со првата вакцина што ќе пристигне. Тој смета дека Ковид пасошите се штетна идеја .

Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со професорот Пановски.

притисни ентер