Уривањето од Охрид се префрла на Галичица

Од езерските крајбрежни платформи, уривањето во Охрид се префрла на Галичица. 

Дека националниот парк е „жртва“ на урбаното дивеење покажува еден видео клип на кој се гледа зацементирана бетонска основа, а околу неа купови гранки од дрвја кои, најверојатно, биле сечени за да се направи простор за платформата. Слични вакви нелегални објекти на Галичица досега се преброени околу 30.

Акцијата за уривање трае веќе еден месец, но никако да се заврши Анализата за влијание на дивоградбите врз природата. Претседателката на ДОМ Морачанин е децидна - се што нема дозвола, без разлика во кој дел од Охрид е изградено, мора да се урне.

„Овие препораки кои ги даде реактивната мисија на УНЕСКО се однесуваат на заштитата на природното и културното наследство. Тие не се однесуваат на правните процедури. А инаку кога гледаме од правно-легален аспект, факт е дека е недозволиво воопшто вие да градите без дозвола“, вели  Маја Морачанин, претседател на ДОМ .

Морачанин, меѓудругото, е загрижена што Општина Струга се уште се прави глува на повикот да ги преброи дивоградбите, со што се одолговлекуваат активностите во овој дел укажани од УНЕСКО.

„Во општина Струга воопшто не е почнат ваков процес. Дури, според наши информации, општината се уште нема доставено ниту список до Министерството за транспорт и врски за тие нелегални градби што требаше да биде завршено до 3. септември.“ истакна Маја Морачанин, претседател на ДОМ .

Вчера истече рокот кој охридските власти им го даде на угостителите за сами да си ги срушат платформите. За оние што не го исполниле ветувањето, уривањето ќе го преземе општината.

Трамп: Ловот на вештерки мора веднаш да престане !

Доналд Трамп денеска не го криеше својот гнев откако  сведочеше неговиот амбасадор во Европската Унија пред  Конгресот како дел од истрагата за отповикување на претседателот , барајќи веднаш да се „прекине“.

„Овој лов на вештерки мора да запре СЕГА. Тој е толку штетен за нашата земја“, напиша американскиот претседател на Твитер.

Знаците на нервоза што ги покажа Доналд Трамп на денот на сослушувањето на главниот учесник во случајот, што фрла сенка врз неговата реизборна кампања, се противречни на неговите изјави пред два дена кога рече дека размислува сам да поднесе  докази.

„Конгресменката, Нанси Пелоси, предложи да сведочам во истрага за лажното отповикување. Таа дури рече дека можам да го сторам тоа писмено“, напиша тој во понеделникот.

„Иако не сум сторил ништо лошо и не сакам да и придавам значење на оваа пародија на судството, ми се допаѓа идејата“, додаде тој. „Јас сериозно ќе размислам за тоа“.

Гордон Сондленд, дипломат близок на американскиот претседател, беше интервјуиран денеска во Конгрес и беше испрашуван директно за контроверзните тврдења против Украина кои доведоа до покренување истрага за отповикување на Трамп.

Сондленд, американски амбасадор во Европската Унија, рече дека смета оти Трамп навистина условувал билатерална средба со неговиот украински колега Володимир Зеленски за Киев да покрене истрага за демократите во САД за корупцијата.

Тој исто така рече дека е убеден дека голема воена помош за Украина зависи од започнувањето на овие истраги, иако призна дека Трамп не му кажал ништо за поврзаноста.

Најмалку 15 загинати во напад врз камп и болница во Сирија

Во напад на сириските владини сили во северозападниот регион Идлиб, кој сè уште го држат бунтовниците, загинаа најмалку 15 лица во кампот за раселени и десетици се повредени, пренесе Ројтерс.

Северозападниот дел на Сирија, вклучувајќи го и регионот Идлиб, е последниот голем дел од територијата што ја окупираат бунтовниците по повеќе од осум години војна.

Според извештајот на „Вајт Хелметс“, спасувачка група позната како Сириска цивилна одбрана, кампот, лоциран во Каху, град на турската граница, бил нападнат од Алепо.

Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека провладините сили исто така ја нападнале и болницата во градот. Медицинското здружение на Сирија соопшти дека вработени во болницата биле повредени, а зградата е оштетена.

Швајцарија поради екстремизмот ја отежнува набавката на хемикалии

Швајцарскиот федерален совет сака да го отежни набавувањето хемикалии како што се ѓубрива, средства за чистење на базени и растворувачи што можат да ги користат екстремистите за напади.

Предлогот на седумчлениот Федерален совет ќе бара одобрение од сојузната полиција за отежнато купување на околу 100 производи што сега се продаваат во аптеките, продавниците за алати и специјализираните продавници.

Земјоделците и некои други сектори ќе бидат изземени, објави АП.

Парламентот ќе расправа напролет за овој предлог.

Советот истакна дека продажбата на производи како што се водороден пероксид или нитрат е ограничена во Европската унија од 2014 година.

Швајцарија не е членка на европскиот блок, но граничи со четири земји членки на ЕУ.

Во денешното соопштение, швајцарската влада соопшти дека е свесна за ризикот одредени хемикалии што се продаваат во Швајцарија да ги користат терористите.

притисни ентер