Хамер би можел да се врати во 2021. година, но како електричен модел

Десетина години откако Џенерал Моторс го прати во пензија чуениот теренец, пристигна вест за наследникот на Хамер.

Сепак трендовите се менуваат, па новата генерација на Хамер би имала електричен погон.

Како што пренесува „Ројтерс“, „Џенерал Моторс“ би можел да го искористи познатото име за серија електрични камионети кои би се произведувале во фабриката Детроит-Хамтамк на овој американски произведувач на автомобили.

Производството би требало да започне кон крајот на 2021. година, а би требало да се уложат и 3 милијарди долари во погонот за да се оспособи за склопување на новите Хамер возила.

Не се познати многу детали за идниот обновен Хамер, но се наведува дека возилата од новата генерација ќе припаѓаат на премиум сегментот.

притисни ентер