Нема одлука за датум, ЕУ ќе се наврати на прашањето на пролет

По 14 години статус земја – кандидат и по 10 позитивни препораки, Македонија останува во чекалната на Европската Унија. Попладнево, двоецот Туск- Јункер на прес-конференција ја соопштија веста, која беше речиси извесна уште пред Самитот да почне.

Брисел ќе се наврати на преговорите на Македонија и Албанија на Самитот во Загреб во мај следната година, рече Туск во помалку емотивното обраќање. Вели двете земји немаат вина, тие се подготвени за преговори, но за жал, за тоа не беа подготвени неколку земји членки.

-Денеска сакам да испратам порака до нашите македонски и албански пријатели – ве молам не се откажувајте. Целосно ја разбирам вашата фрустрација, бидејќи заслуживте, а не добивте. ЕУ е комплексен политички ентитет и вистина е дека некогаш носењето одлуки трае предолго. , изјави Доналд Туск, претседател на Европскиот Совет

А, дека одлуките и натаму можат да траат долго потврди и францускиот претседател Макрон на засебна прес-конференција. Иако соочен со низа критики поради непомирливиот став, францускиот претседател не ја омекна реториката. Вели дека со Македонија и Албанија треба да се има стратешка агенда, но оти не е нужно тие да бидат идни земји членки. Призна дека Македонија имала добра шанса да биде одвоена од Албанија, но оти тој и дел од лидерите го пресметале таквиот ризик.

-Зелено светло само за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка, а тоа беше единствениот можен консензус, ќе видевме политички и социјални движења од неверојатно насилство, не само кај албанското малцинство во Северна Македонија туку во сите земји каде има албанско малцинство, изјави Емануел Макрон, претседател на Франција

Таквиот став околу раздвојувањето го дели и германската канцеларка Меркел. Рече дека жали за комплетната одлука, а не се поштеди јавно да го посочи троецот, кој бил најгласен против пакетот Македонија – Албанија.

-Не е тајна ако кажам дека три земји имаа резерви, Франција, Данска и Холандија. Прашањето кое секако го дискутиравме беше за ефектите кои ќе ги има сето ова, секако дека ќе работиме многу за да останеме во близок контакт со овие држави со цел да го намалиме импактот од оваа одлука што е можно помал, вели Ангела Меркел, канцеларка на Германија

Ваквото сценарио можеше да се насети и вчера, а го потврдија и денеска балканските лидери, по како што пренесоа дел од медиумите, играта на нерви што се случувала до два часот утрината со конечен неповолен исход за двете земји.

-Неколку пати пред Советот долго разговарав со Зоран Заев и мојот совет до него беше да не си поднесува оставка зашто заврши многу работа и има уште многу што да се направи., изјави Бојко Борисов, премиер на Бугарија

Еврокомесарот Хан на твитер напиша дека одговорноста за недобивање датум е кај ЕУ, а не во Северна Македонија и Албанија.

Го фатила сопругот со швалерка па направила хаос, такво дивеење не е видено (ВИДЕО)

Жителите на Нижни Новгород во Русија биле сведоци на луда сцена која љубоморна жена ја приредила на паркингот пред нивната зграда.

Како што вчера информираа од полицијата, пијана 38-годишна жена со „шевролет“ на 31 јануари намерно налетала на 39-годишен маж, по што неколку пати со клоци ја удрила жртвата. Покрај тоа, удрила уште еден маж и со својот автомобил оштетила седум паркирани автомобили.

На снимката објавена на Телеграм се гледа како вознемирена жена удира во паркирана Тојота, го скинува предниот браник, ги крши ретровизорите, а потоа се качува на покривот и скока на автомобилот. Заминала викајќи нешто, а потоа влегла во својот автомобил и почнала да удира во Тојотата и другите автомобили.

На едно видео се гледаат другите учесници во конфликтот: поголем маж удира помал маж и две жени кои се обидуваат да ги разделат, а бесната 38-годишна жена исто така е прикажана како вози во рикверц, прегазувајќи ги нозете на еден од мажите, соборувајќи го другиот и тој паѓа на земја, губејќи свест.

Во обид уште еднаш да го прегази, била сопрена од девојка во лесна облека. Жртвата била одвлечена поблиску до автомобил паркиран во близина, а пијаниот возач продолжил да ја уништува Тојотата. После тоа, таа излегла од автомобилот и неколку пати го удрила мажот кој се уште лежел на тротоарот.

Според првичните податоци од Истражната комисија, на 39-годишната жртва ѝ бил скршен скочниот зглоб, додека другиот не е повреден. Против жената возач е поведена кривична постапка за убиство во обид како и за возење во пијана состојба.

Причината за нејзината агресија била наводно љубомора. Имено, се тврди дека претепаниот маж е нејзиниот сопруг кого го пронашла во автомобилот со љубовницата.

Мадона танцува на песната „Wednesday dance“, фановите шокирани: Знаеш ли што правиш? (ВИДЕО)

Кралицата на поп музиката, Мадона на својот профил на TikTok објави видео на кое се обидува да танцува, во свој стил, се разбира, популарниот танц од серијата Нетфликс, но нејзините обожаватели и следбеници не се многу ентузијасти.

Како прво, на многумина не им беше јасно зошто Мадона танцува на песната на Лејди Гага, Bloody Mary, кога е општо познато дека тие двете долги години не се во добри односи. Некои од нејзините следбеници едноставно беа разочарани од нејзиниот настап. Ќе истакнеме дел од нивните коментари.

@madonna ♬ original sound - heyy

„Кој би помислил дека Мадона ќе заигра на песната на Гага“, „Знае ли чија е песната“, „Ајде да го избришеме тоа“, „Кралица на cringe“, „Игра на крек“, „Ова е најблиску до соработка помеѓу Мадона и Гага“, „О Боже, Мадона танцува на Гага“, „Таа танцува на песната на Гага, сега можам да умрам во мир“, „Не верувам што гледам“, се само некои од коментарите од социјалните мрежи.

Да потсетиме дека Гага на почетокот на кариерата ја споредуваа со Мадона, а таа тоа го сфати многу лошо и нејзиниот коментар ја навреди Мадона. „Само затоа што јас сум првата жена уметник во последните 25 години што успеала да ги достигне првите 40 на радио, не значи дека сум нејзина копија, тоа значи дека сум е**но паметна личност“, ги коментираше Гага споредбите меѓу себе и Мадона пред десет години.

Мадона не ѝ остана должна и јавно кажа дека Гага ја копира во многу сегменти, особено во музиката и имиџот. Како што е познато, тие двете никогаш не се помириле.

Десет мигранти се удавија во близина на островот Лампедуза, меѓу нив три жени и бебе

Десет мигранти, меѓу кои едно бебе и три жени, ги загубија животите обидувајќи се да преминат од Тунис во Италија, соопшти денеска италијанската крајбрежна стража која успеала да спаси 42 лица.

Преживеаните тврдат дека четиримесечното бебе ѝ се лизнало од прегратките на мајката која била уморна и паднало во морето пред почетокот на спасувачката акција. Еден маж скокнал во морето за да го извлече детето, но се удавил. Двете тела се уште не се пронајдени.

Брод со мигранти испловил од Тунис минатиот викенд, но набрзо се појавија тешкотии. Се верува дека жртвите починале од хипотермија. Во текот на ноќта италијанските власти спроведоа уште три брода со 156 мигранти до Лампедуза.

Италија повторно се соочува со прилив на мигранти од Северна Африка. Годинава преку Средоземното Море во Италија пристигнале околу 5.000 мигранти, наспроти 3.035 лани и 1.039 мигранти во 2021 година, покажуваат податоците на МВР.

Според ОН, 1.400 мигранти ги загубиле животите минатата година обидувајќи се да го преминат Средоземното Море.

притисни ентер