Почна најголемата културна операција - Делата на Леонардо да Винчи патуваат во Лувр

Италијанскиот правен систем вчера го отфрли барањето за забрана и одобри делата на Леонардо да Винчи да бидарт префрлени во Лувр на зиложба , а меѓу нив и најславниот цртеж на ,,Човекот од Витрувиј” .

По повод 500. годишнина од смртта на големиот уметник, во Лувр ќе биде отворена најгоелмата до сега изложба со сите достапни дела на овој најголем ренесансен мајстор и изумител.

,,Големата италијанско-француска културна операција на две изложби: на Леонардо во Париз и Рафало во Рим сега може да започне“, објави италијанскиот министер за култура Дарио Франческини на Твитер.

Италијанското судство во средата го одобри зајмувањето на неколку дела на Леонардо на парискиот Лувр, меѓу кои и цртежот ,,Човек на Витрувиј”, отфрлајќи го барањето на италијанската Ностра во кое се бараше цртежот да не ја напушти Италија.

Судот пресуди дека тврдењето на тоа здружение за заштита на културното наследство не било доволно јасно.

Според договорот потпишан од француските и италијанските министри за култура, Рим ќе му позајми на музејот во Париз пет дела на Леонардо да Винчи за големата изложба во знак на сеќавање на петте векови од смртта на мајсторот на ренесансата (1452-1519), што ќе се одржи во Лувр од 24 октомври до 24 февруари 2020 година.

Покрај ,,Човекот од Витрувиј”, чуван во „Галерија дел Академија“ во Венеција, во Париз ќе има вкупно седум дела, покрај 13 други претходно одобрени од други италијански музеи.

За возврат, петте дела на Рафало - две слики и три цртежи ,кои се чуваат во Франција ќе бидат позајмени за изложбата на делата на Рафаело во палатата Квиринале во Рим во март 2020 година.

Претходната италијанска влада, во која екстремно десничарската партија Лига Матео Салвини имаше големо влијание, не беше склона да подарува дела за изложбата во Лувр и инсистираше на тоа дека Леонардо да Винчи е првенствено Италијанец, иако во последните три години од животот живеел во Франција на покана на кралот Френсис I.

Заменик министерот за култура во поранешната влада, Лусија Боргонзони, блиска до Салвини, во тоа време рече дека Леонардо бил „голем Италијанец иако неговите браќа од другата страна на Алпите сакале да го претстават како Французин“.

Цртежот ,,Човекот од Витрувиј” , именуван според античкиот римски архитект Витрувиј, прикажува човек во две позиции што се преклопуваат, со продолжени раце и нозе, со круг и квадрат опишани околу нив. Овој цртеж, наречен Закон на пропорциите на човекот, само повремено се прикажува во јавноста.

Ветеринарната комора апелира да се искористат бенефициите за бесплатно чипирање на домашните миленици

Сопствениците на домашни миленици да ја искористат можноста за бесплатно микрочипирање на своите миленици.

Ветеринарната комора на Република Македонија, на истекот на кампањата за масовна идентификација и регистрација на домашните миленици (чипирање), која завршува на 31.12.2019 година, апелира до сопствениците на домашни миленици да ја искористат можноста за бесплатно микрочипирање на своите миленици.

После истекот на овој период, како што велат од Ветеринарната комора, микрочипирањето и регистрацијата ќе се наплаќа по редовна цена, а Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) и другите инспекциски служби ќе вршат зајакната контрола и ќе ги санкционираат сопствениците кои не го идентификувале својот домашен миленик.

До овој момент во информативниот систем на АХВ се регистрирани 72.155 домашни миленици од кои 69.234 кучиња и 2.921 мачки.

Ветеринарната комора, преку своите членови и понатаму ќе се вклучува во сите активности, кои имаат за цел јакнење на одговорното сопствеништво, како еден од најважните предуслови за решавање на долгогодишните проблеми со бездомните животни. /МИА

Во поплавите во Уганда загинале 16 лица

Најмалку 16 лица загинале во поплавите во африканската држава Уганда.

Портпаролката на Црвениот крст на Уганда Ирене Накаиста изјавила дека обилните дождови предизвикале голема природна катастрофа на истокот од таа африканска земја.

Локалните власти соопштуваат дека повеќе од 10.000 мештани се евакуирани од најзагрозените региони и привремено се здружени по училишта и цркви.

Владата на Уганда издвоила 5,4 милиони долари за помош на загрозените од овие поплави.

Мачеле и убиле куче а потоа го оставиле врзано за ограда од мост

Откако го мачеле и убиле го оставиле врзано за ограда од мост во населбата Мала Губа во Србија.

Имено, како што се гледа на фотографијата, несреќното животно е мачено и врзано а покрај него се наоѓа и локва со крв.

Билјана Вуќелиќ од Прокупље, која е застапник на животните е згрозена од овој чин.

-Страшно е што овој крај станува мачилиште за животни и ова ги преминува сите граници на нормално однесување, вели таа.

Едно здружение за заштита на животните од Србија понудило и 1.000 евра за оној кој ќе даде информација за сторителите на ова злодело.

притисни ентер