Здружената оперативна команда на Армијата го одбележа денот на единицата

 Армијата на Република  Македонија во изминативе 27 години беше лидер и предводнк на усвојување на стандарди предвидени за една држава-членка на НАТО. 

Во северноатлантската алијанса влегува целото македонско општество, но повеќе од јасно е дека Армијата е таа која го предводи патот, истакна денеска командантот на ЗОК, генерал-мајор Павле Арсоски на одбележувањето на денот Здружената оперативна команда.

Во кумановската касарна „Боро Менков" пред претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, Арсовски порача дека во Армијата допрва претстои сериозна работа за потполно интегрирање во воената компонента на Алијансата

Tој во говорот се осврна на успешно завршените проекти и почнатите процеси во ЗОК, проучувањето на стратегијата за пристапување и интегрирање во НАТО,  креирање на структура на баталјонска борбена група, за команда за операции, реализираните вежби „Одлучен удар 19", „Национален одговор-19", тековната „Регекс-19", како и учеството на меѓународни вежби. Арсоски се осврна и на подготовката на нов Закон за служба во армијата кој треба да помине во собраниска процедура со кој се очекува да се подобри статусот на припадниците на армијата. Во наредниот период, посочи дека почнува нов процес на трансформација на вооружените сили, реформа која ќе се одвива постепено во период од десет години, со кој се очекува Армијата да добие модерен лик со нови способности и капацитети.

-Ова долго патување низ трансформацијата го започнуваме ние кои сега ја раководиме Армијата, но ќе ја завршат генерациите кои доаѓаат по нас. Важно е да се знае дека во новата структура на Армијата има место за секој од нас. Армијата наскоро очекува нова опрема и вооружување. Очекуваме подобрување на условите за живот и работа во нашите касарни и полигони за обука. Очекуваме нови борбени и неборбени возила, нови системи за борбена поддршка и нови платформи на воздухоплови и системи на контрола на македонското небо. Да повторам уште еднаш-модернизацијата ќе биде предуслов за успешна трансформација, рече Арсоски.

Тој изрази надеж дека ќе бидат уште победоносни и успешни во предизивиците кои престојат.

На свеченоста  беа доделени стимулативни мерки на припадниците на ЗОК, а на градоначалникот на Куманово му беше доделена плакета.

Денот на ЗОК се прославува во чест на 17-ти октомври кога во 1878 година бил формиран штабот на македонско-кресненско востание. Денешната свеченост беше можност присутните да се потестат за значењето на востанието и на идејата и целите на ослободителната борба на ова востание, чија што крајна цел било содзавање на независна и самостојна македонска држава. Востанието почнало во село Кресна и за месец биле ослободени 35 села, а на 17 октомври 1878 во село Влахи, била формирана Здружена команда, штаб на македонско востание, чиј началник на штабот бил Димитар Поп Георгиев Беровски.

Во Абиџан запленети 200 тони фалсификувани лекови

Властите на Брегот на Слоновата коска соопштиле дека во текот на неделата заплениле рекордни 200 тони фалсификувани лекови и привеле четири лица.

Лековите, фалсификувани и со погрешно наведени дози се наоѓале во една двокатна куќа.

„Имаше 200 тони. Четири лица се приведени, од кои еден е кинески државјанин“, велат од полицијата.

„Во сите простории на куќата имаше лекови“, додаваат тие наведувајќи дека некои од кутиите биле и со кинески натписи.

Светската здравствена организација наведува дека во Африка годишно умираат околу 100.000 луѓе заради употреба на фалсификувани лекови.

СРАМНО: Екс новинарот „блуе“ говор на омраза и закани, и никој во Македонија не се потресува!

Екс новинарот кој веќе подолг период користи тешки форми на говор на и од омраза, се надмина себе си во еден во своите последни FB коментари !

Бранко Тричковски врши сериозна алузија на убиство, при што сечењето на цреша во дворот на актерката Моника Белучи ( дрво кое може да е биде фиктивно ) го споредува со сечење на главата на прославениот македонски режисер Владе Милчин.

Страшно и загрижувачки е што Јавното Обвинителство изгледа не ни помислува да реагира на вакви бестијални изрази на говор на омраза, каков што е и примерот на кривичната пријава токму за серијал на говор на и од омраза на едно лице познато како Саше Ивановски а поднесена од Канал 5 ТВ!

Треба ли да бидеме сведоци на „реализација“ на тие сериозни облици на говор на и од омраза на разни Бранковци и Сашевци, па дури тогаш тимот на Јовески да го придвижи својот обвинителски „мастодонт“?

Како е можно тимот на тој истиот Јовески да биде брз и ефикасен кога стануваше збор за исто така оправдани тужби за говор на омраза за актерот Тони Михајловски од ВМРО-ДПМНЕ или пак екс спортскиот водител, Миленко Неделковски?

Дали ОЈО повторно ќе ги отфрли пријавите и т.н. допрен глас, на многу наши сограѓани против овој лик Бранко Тричковски,како што направија лани во Декември, или пак ОЈО реагира само на видео материјали објавени во странски медиуми?

Вучиќ на Твитер: Благодарност до лекарите, од понеделник ќе бидам во полн работен погон

Здравстената состојба на српскиот претседател Александар Вучиќ е стабилна, и тој како што порача на Твитер од понеделник  веќе ќе биде во полн работен погон. 

Вучиќ им се заблагодари и на вработените на Воено медицинската академија во Белград каде вчера беше хоститализиран поради кардиоваскуларни проблеми.

притисни ентер