МИЛА САЛАТА

РЕЦЕПТ НА: МАРИНА БОЖИНОВСКА

Потребни состојки :  500 гр. урда, 2 павлаки, 400 гр. рендани пилешки гради, 200 гр. чаен колбас, 400 гр. мелени ореви, 1 кесичка мајонез,  неколку рендани корнишони, неколку маслинки, малку бибер и малку сол.

Постапка:

Во подлабок сад со урда се додава: мајонез, мелени ореви, малку бибер, павлака и се мати со миксер.

Откако ќе се добие хомогена смеса се додава: рендани пилешки гради, рендани корнишони и малку сол.

Состојките се мешаат со лажица неколку минути.

Добиената смеса се префла на чинија и се обликува со нож во форма на торта.

На крај се декорира со тенки парчиња чаен колбас и маслинки

притисни ентер