Ладен туш од Франција или „дворски игри’ пред самиот на европските лидери?

Неповолните ветрови од Франција не го уриваат оптимизмот на државниот врв дека Македонија следната недела може да остане без долгоочекуваниот датум за преговори.

Неофицијалните информации, кои протекоа вчера дека Макрон сака да воведе нова методологија за пристапување во Унијата, а со тоа и реална опасност да се одложат македонските преговори, според претседателот Пендаровски и Заев сепак нема да бидат пречка на конечната одлука. Сметаат дека се работи за методологија која треба јасно да го лоцира напредокот, и за која, ако се примени, Македонија е подготвена да ја исполни.

- Воопшто не станува збор за француско вето, туку Франција бара подобрување на методологија на преговорите, преку кои напредокот при преговарањето низ 35 поглавја да биде неповратен, изјави Стево Пендаровски, претседател.

- Нема земја во ЕУ или земја која преговара, која направила повеќе од Македонија да ја добие заслужената одлука за почеток на преговори со Унијата. Имаме право да го очекуваме тоа, вели Зоран Заев, претседател на владата.

Дека позицијата на Франција останува неизвесна потврди и францускиот амбасадор Тимоние. За разлика од неговиот оптимизам пред две недели дека очекува зелено светло од Макрон, денеска со типична дипломатска порака.

- Чекориме заедно, датумот е една работа, но она што е важно е принципот со кој чекориме заедно. Ние сме мотивирани за тоа, вели Кристијан Тимоние, амбасадор на Франција.

За Симонида Кацарска од Институтот за европска политика, нема дилеми дека одлуката Париз ќе ја држи до последен момент.

Според Кацарска, дополнителен неповолен момент за Македонија може да биде вчерашниот удар, кој го доживеа Макрон од страната на европратениците, кои го отфрлија назначуваето на Силви Гулард за член на Европската Комисија.

Димитриеска Кочоска: Програмата по која ќе работи идната влада има за цел враќање на Македонија

Ја изразувам мојата благодарност за сета доверба, но и одговорност, кои ми ги укажаa претседателот Христијан Мицкоски, Извршниот Комитет и Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, предложувајќи ме за министер за финансии во идната Влада на Република Макед

Знам колку големи се очекувањата на сите граѓани на Македонија во овие тешки времиња, добро се сеќавам на сите разговори во изминатите години со секој еден граѓанин со кој се сретнав и знам на што се обврзав.

Свесна сум за одговорноста која нѐ очекува по преземањето на функциите, но исто така знам дека со посветена работа секоја препрека ќе ја надминеме.

Програмата по која ќе работи идната Влада на Република Македонија има голема задача, а таа е враќање на Македонија на народот.

Нѐ чека многу работа и уште повеќе проблеми, празен буџет кој е лошо планиран и што уште не. Но, ќе работиме, тоа е единственото што го знаеме, затоа што секој од нас е посветен работник.
Успеавме Македонијо, за подобри и поубави денови во иднина!

Гордана Димитриеска Кочоска, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ

Реакција на Град Скопје во врска со срушениот ѕид и ограда на Клиничкиот центар

Ѕидот кој има функција на ограда на Клиничкиот центар е надлежност на Министерството за здравство.

Ја известуваме јавноста дека по денешниот состанок организиран од страна на ЦУК, со присуство на претставници на општина Центар, Град Скопје и МВР, во врска до срушениот ѕид и ограда на Клиничкиот центар, се потврди укажувањето на Град Скопје дека законска надлежност за постапување во овој случај, односно согласно законските и подзаконски акти е на Министерството за здравство на Македонија.

Ѕидот кој има функција на ограда на Клиничкиот центар е надлежност на Министерството за здравство, односно негова изградба/реконструкција може согласно законските и подзаконски акти да прави единствено Министерството или негов орган овластен за истото, за што од страна на инспекторатот на општина Центар е издадено Решение за постапување.

Град Скопје

За лидерите на „Вреди“, албанската репрезентација е „наша“, Славески прашува која е логиката

„Ако матична држава на нашите сограѓани етнички Албанци е Македонија, а не Албанија, според која логика фудбалската репрезентација на Албанија може да биде национален тим?“.

Ова е прашањето кое на социјалните мрежи го поставува претседателот на Советот на град Скопје и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески, откако дел од лидерите на коалицијата Вреди тимот на Албанија го нарекоа „нашата репрезентација“.

„Национален тим? Зошто кога консензуално се договоривме и прифативме дека нашите сограѓани етнички Албанци не се малцинство во Република Македонија, некои нивни лидери самите ги промовираат во малцинство?! – пишува Славески.

Тројцата лидери на Вреди ги објавија коментарите за мечот меѓу Албанија и Италија на европското првенство од пред два дена, по голот на фудбалерот Недим Бајрами, кој е роден во Швајцарија, а по потекло е од тетовско..

„Пишуваме историја со момчето од Тетово. Мрежата на Италијанците се затресе за само 23 секунди! Секогаш со нашата репрезентација“,напиша Касами.

„Албанија го стартува со чудо Европското првенство 2024! Во 23. Секунда недим од полог го започна мечот со гол за нас“,објави Таравари..

„Во победа и пораз, продолжуваме со нашата репрезентација!“,коментираше идниот прв вицепремиер, Изет Меџити.

Со поддршка за репрезнтацијата на Албанија се огласи и Зијадин Села, кој објави и фотографија од трибините...

притисни ентер