Како Северна Кореја под санкции набавува луксузни Мерцедеси за Ким Џонг Ун

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун сака мерцедеси и неодамна набави два нови оклопни лимузини Мајбах С600 од милион долари.

Две оклопни лимузини „Мерцедес Мајбах С600“, секоја во вредност од половина милион долари, биле натоварени на 14 јуни 2018 година во холандското пристаниште Ротердам: откако со месеци и илјадници милји патуваа низ шест држави, пристигнаа во нивната дестинација, Пјонгјанг. Приказната ја објави Си-Ен-Ен, заснована врз извештаи од Центарот за напредни одбранбени студии во Вашингтон (C4ADS). Мајбах С600 е луксузен автомобил „Мерцедес“ со седишта од кожа за масажа, оклопен за да им обезбеди на своите патници заштита не само од куршуми, туку и од експлозивни направи. Ким има и еден Ролс-Ројс, но најчесто се гледа како се вози во друг модел на Мерцедес, од типот Мајбах Пулман, што може да достигне и до 1 милион долари. Тој се возеше во таков Мерцедес минатата година на првиот самит со претседателот на Јужна Кореја, додека обезбедувањето трчаше покрај автомобилот.

Дајмлер, сопственик на Мерцедес, одговори дека нема информации за тоа како новите два Мерцедеса пристигнале за Пјонгјанг. „Нашата компанија нема деловни врски со Северна Кореја повеќе од 15 години, а ние строго се придржуваме кон санкциите на САД и на Европа“, одговориле за Си-Ен-Ен. Дајмлер посочува дека тие имаат развиен систем за контрола на извозот во согласност со барањата на надлежните органи, но дека не можат да бидат одговорни за она што купувачите го прават со своето возило, без разлика дали го продаваат или не. „Ние секогаш ги истражуваме возила што се појавуваат на фотографии во медиумите, но без серискиот број на возилата невозможно е да се утврди вистинското потекло“, велат од автомобилската компанија.

Не е само Мерцедес, експертите од Вашингтон откриле дека и покрај санкциите, Северна Кореја увезувала луксузни добра во вредност од најмалку 191 милиони долари само во периодот од  2015-2017 година и тоа дури од 90 земји, што значи дека не станува збор само за ретки и индивидуални случаи на кршење на ембаргото. Според извештајот, од 2015 до 2017 година Северна Кореја купила 803 луксузни  возила, претежно од руски компании.

притисни ентер