Чавушоглу : Турција ќе одговори доколку САД ни воведат санкции

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу се закани дека Анкара ќе одговори соодветно доколку САД и воведат санкции.

Доколку САД и воведат санкции , како што денеска се закани американскиот претседател Доналд Трамп за офанзивата врз Курдите во Сирија , Турција ќе одговори соодветно.

Анкара би можела да се соочи со санкции предложени од републиканскиот сенатор Линдзи Грахам и неговиот демократски колега Крис Ван Холен, со што би се удрило врз имотот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и другите високи функционери, пренесе Ројтерс.

Претходно финансиски санкции за Турција , која е во воена офанзива против американските сојузници , Курдите , најави на Твитер и претседателот Доналд Трамп.

Џуканович: Одлуката на Европскиот совет е големо разочарување за сите нас во регионот

„Тоа може да има многу негативни последици и за западен Балкан и за ЕУ“

Неможноста за постигнување договор на Европскиот совет за отворање преговори со Македонија и Албанија е големо разочарување за сите нас во регионот, соопшти претседателот на Црна Гора Мило Џуканович.

-Тоа може да има многу негативни последици и за западен Балкан и за Европаска унија, порача претседателот на Црна Гора на Твитер.

Рама: Тоа е судир меѓу големите, ние ги завршивме нашите задачи

По недобивањето на датумот за прегвори, албанскиот премиер Еди Рама изјави дека тоа е судир меѓу големите и дека Тирана ги исполнила своите задачи.

 На опозициското барање тој изјави дека не размислува за оставка.

„Имаме многу нешта да направме и немаме време за губење заради задоволство на оние кои немаат работа и не знаат да најдат работа за себе“.

Џонсон: Нема подобро решение од договорот за Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека нема подобро решение од постигнатиот договор за Брегзит.

Џонсон имаше низа состаноци по кои останува неизвесно дали британскиот парламент ќе го прифати новиот договор за излегување на Британија од ЕУ.

„Ги повикувам сите да замислат дека утревечер ќе решиме се, со почитување на желбата на народот. Така ќе имаме шанса да продолжиме напред“ , рекол Џонсон за „Би-Би-Си“.

Британскиот парламент утре ќе одржи вонредна седница на која ќе се гласа за новиот договор за Брегзит.

притисни ентер