Форд Пума- Прв хибрид што се произведува во Романија (ВИДЕО)

Пред два дена во погонот на Форд во Крајова, Романија почна производството на иновативниот електрифициран модел Пума .

Новиот компактен кросовер инспириран од SUV на Ford се нуди заедно со напредната технологија EcoBoost Hybrid со моќност од 48 волти, со што Пума е првото хибридно возило што се произведува во Романија, објави компанијата.

Форд дополнително ангажирал 1.700 луѓе и инвестирал 200 милиони евра во производствен погон во Крајова за производство на модел кој комбинира блага хибридна технологија за подобрена ефикасност на горивото. Вкупно, Форд инвестираше 1,5 милијарди евра во својот модерен производствен погон во Крајова од 2008 година.

Новата Пума е еден од осумте електрифицирани модели што Форд ќе ги претстави на европскиот пазар оваа година. Претходно оваа година, Форд објави дека секое ново патничко возило ќе има електрифицирана верзија - благ хибриден, целосен хибриден, плаг ин-хибрид или електрично возило ,со што ќе понуди една од најсеопфатните опции на автомобили за европските клиенти. Форд очекува електрифицираните возила да сочинуваат повеќе од половина патничките возила до крајот на 2022 година.

„Новата Пума го претставува следното поглавје на филозофијата на Форд со подигање на квалитетот, технолошкото богатство и забавното возење што ја прави карактеристична ДНК на Форд во Европа“, рече Стјуарт Роули, претседател на Европскиот Форд.

притисни ентер