Талат Џафери се сретна словенечкиот премиер Марјан Шарец

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Владата на Република Словенија,  Марјан Шарец.

Посакувајќи му топло добредојде и изразувајќи задоволство од повторната средба, претседателот Џафери ја искажа благодарноста за континуираната помош и поддршка на Република Словенија во остварувањето на нашите стратешки цели за членство во НАТО и ЕУ. Како држави со заедничко минато кои решија самостојно да го остварат својот пат како држави, бевме исправени пред многу задачи. Вие успеавте прилично брзо да ги завршите и да станете земја членка на НАТО и ЕУ и продолживте да ни ја давате вашата безрезервна поддршка на тој пат, оцени Џафери. Претседателот Џафери го информираше претседателот Шарец дека Република Северна Македонија за релативно краток временски период успешно ги надмина отворените прашања со Република Грција и Република Бугарија и го отвори патот за членство во НАТО, како и за процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство во НАТО, кој бележи поголема динамика од претходните членства, особено поради фактот што за 9 месеци имаме заокружени ратификации во 23 земји членки со очекување следната 2020 година тој процес да заврши и земјата да стане полноправна членка во НАТО. Притоа, тој ја искористи приликата да и се заблагодари на Република Словенија за првата ратификација на Протоколот по Република Грција оваа година. Во однос на ЕУ, претседателот Џафери изрази очекување дека земјата ќе добие датум за почеток на преговорите со ЕУ на претстојниот Самит на Советот на ЕУ.

Претседателот Шарец констатираше дека Република Северна Македонија направи оргомни напори и инвестираше многу во процесот за зачеток на евроатлантските процеси. Како земја пример во регионот за заеднички соживот, земјата заслужува да отпочне преговори и да биде самостојно оценувања за нејзините досегашни достигнувања, со што ќе може реално да направи придвижување во својот  евроинтегративниот пат. Тој го увери претседателот Џафери дека Република Словенија ќе направи се што е во нејзина моќ да ги убеди европските партнери дека земјата треба да добие датум за почеток на преговори за членство во ЕУ.

Двајцата соговорници беа согласни дека соработката меѓу двете земји треба да продолжи со несмален интензитет на поле на економијата, културата и во други области од заеднички интерес, а дијаспората да служи како мост на поврзување и унапредување на соработката на овие полиња, се наведува во соопштението од Собранието.

Во запален автомобил во Австралија настрадаа три деца и едно возрасно лице

Три деца и едно возрасно лице загинале во австрискиот град Бризбејн, во автомобил кој според првичните информации бил намерно запален.

Децата, кои се помали од десет години, се пронајдени од страна на пожарникарите во запалениот автомобил, пренесе „Би-Би-Си“.

Во пожарот во автомобилот загинал и еден маж, додека една жена е повредена и со тешки изгореници е превезена во болница.

Брзата помош интервенирала и кај еден од случајни те минувачи кој се обидувал да пријде до запалениот автомобил и при тој обид се здобил со изгореници на лицето.

Жителите на тој дел од градот за австралиските медиуми рекле дека виделе како жената која била зафатена од огнот излегува од автомобилот.

Како што пренесуваат, таа извикувала: „Фрли бензин на мене“.

Полицијата наведува де се уште е рано да се говори за идентитетот на жртвите, како и за евентуално насилство во семејството.

Комората на сметководители бара пролонгирање на рокот за поднесок на годишната сметка и даночниот биланс

Комората од УЈП бара одлагање на крајниот рок за поднесок на извештаите Даночен биланс, Даночен биланс за вкупен приход, Годишниот даночен биланс –ДЛД ДБ и Биланс на приходи – Б .

 Комората на сметководители на Македонија неделава испрати допис до Управата за јавни приходи (УЈП) за пролонгирање на рокот за поднесок на годишната сметка и даночен биланс (ДБ) за 2020 година, заради доцна објавениот образец за ДБ од страна на Министерството за финансии, соопштија на денешната прес-конференција од Комората.

Потоа, како што додадоа, од УЈП добиле известување дека ќе се разгледаат сите можности за пролонгирање на рокот и оти состојбата се следи за да не настанат проблеми од ненавремено поднесување.

Комората од УЈП бара одлагање на крајниот рок за поднесок на извештаите Даночен биланс, Даночен биланс за вкупен приход, Годишниот даночен биланс –ДЛД ДБ и Билнас на приходи – Б и одлагање на крајниот рок за поднесок на годишната сметка до Централен регистар до 31 март без разлика на начинот на кој е поднесена годишната сметка, електронски или хартиено.

Моментално, рокот за поднесување е до 15 март ако завршната сметка се поднесува електронски и 29 февруари доколку се поднесува хартиено.

Благоја Грозданов, член на Управниот одбор на Комората на сметководители истакна дека за споредба во соседните земји, Бугарија и Србија извештаите се поднесуваат до 30 јуни, во Хрватска до 30 април, во Германија до 31 март за средните и големи ентитети и 30 јуни за малите и микро претпријатијата, а Франција и Шведска до 31 јули.

Тој додаде оти во соработка со надлежните институции потребно е и во иднина да се разгледа законското одложување на крајниот рок за поднесок на годишните сметки.

– Доколку долгорочно се прифати предлогот на Комората и се пролонгира законскиот рок за поднесок на даночни биланси ќе се избегне ситуација на работа под екстремен притисок и ќе се зголеми квалитетот на даночното и финансиското известување, потенцира Грозданов.

Како што истакна Александра Андреева, член на УО на Комората на сметководители, неопходно е уредување на целокупниот даночен систем со цел зголемување на ефикасноста и ефективноста во работењето.

– Сметководителите неретко се соочуваат со уште еден проблем, а тоа е неусогласени финансиски картици за даночен долг. Се случува нашите коминтенти да добијат опомена за неплатен долг, дури и решение за присилна наплата на средствата, за долг кој според нашите евиденции воопшто и не постои, а за волја на вистината се случува да не постои ниту на системот за Е-даноци, рече Андреева.

Додаде дека во време на дигитализација, работите може да функционираат беспрекорно, а ваквата, како што рече, несуогласеност го доведува во неизвесност работењето и ликвидноста на компаниите за што Министерството за финансии би требало да инвестира современ систем со кој ќе се надминат овие состојби. 

СДСМ: Мицкоски е ист како Груевски, тие знаат само за барок, споменици и провизии од промашени и недоградени патишта

Имаше време ВМРО-ДПМНЕ од 11 години, да направи нешто позитивно за државата и граѓаните  и на полето на економијата и инфраструктурата. 

Но, единствено што направија за време на нивното владеење е криминал на сите полиња од општественото живеење.

Времето на ВМРО-ДПМНЕ ќе остане длабоко врежано во сеќавањето на граѓаните како криминално владеење, запаметено по грабежот од граѓаните, економскиот пустош и изградени  вкупно 10 километри автопат!

Денес извршителот Мицкоски повторно нема што друго да понуди, туку ја препишува и  копира програмата на СДСМ за инфраструктурата.

Нема идеја, нема програма, единствено на што е фокусиран Мицкоски  е одбраната на криминалот на Груевски.

Мицкоски треба да знае дека за препишување и плагијат се паѓа од испит и не само тоа, туку и се губи правото за полагање за 4 години, ако дотогаш воопшто остане претседател на криминалната ВМРО-ДПМНЕ после поразот на 12 април.

Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ, тоа е истата нереформирана, заробена партија од Никола Груевски.

Уште една потврда за тоа е и што од оваа партија нудат предлог проекти кои веќе се во реализација и  влезени во програмата на Јавното претпријатие  за патишта.

Времето  на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ останува запаметено како време кога безмилосно се трошеа парите од Буџетот на барок, споменици и палми наместо на автопати, водоводи и канализации.

Секој проект криминален, со коруптивни зделки и скандали, со проценти, како што чувме од разговорите на Јанакиески и Груевски во стилот „да не се претераме".

На започнатиот дел од автопатот Миладиновци - Штип беа затекнати бандери на сред пат, без предвидени клучки ниту приклучоци за делницата на автопатот до Охрид.

За разлика од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ во само 2.5 години мандат, изгради и рехабилитираше 750 километри патишта, го заврши автопатот Миладиновци - Штип и ги разреши сите недостатоци. Откочена е и изградбата на автопатот до Охрид, каде се поправија исто сите грешки и дупки во проектот.

Нема пат во земјава којшто не е обновен или веќе во фаза на обнова.

За само 2,5 години се изградија 400 километри канализации и водоводи.

Додека ВМРО-ДПМНЕ 11 години крадеше пари од граѓаните, СДСМ гради патишта, водоводи, канализации, се што е потребно за граѓаните.

Затоа залудни им се обидите на ВМРО-ДПМНЕ и извршителот Мицкоски да манипулираат со граѓаните. Затоа што тие ни како власт ни како опозиција покажале дека работат во интерес на граѓаните ,туку токму спротивното.

Затоа, на 12 април граѓаните ќе ги поразат деструктивните ВМРО-ДПМНЕ и ќе порачаат  режим -никогаш повеќе!

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер