Авион се сплетка во кабли на жичарница и се преврте (ВИДЕО)

Мал патнички авион остана да виси на кабел на жичарница , откако успеал некако да се сплетка .

 Несреќата се случила на северот на Италија, во близина на границата со Швајцарија, и иако пилотот бил исфрлен од авионот, тој бил само повреден со полесни повреди и е во болница. Единствениот патник во авионот поминал без повреди, пренесува Би-Би-Си.

Полицијата ја испитува причината за оваа бизарна несреќа и локалната служба за спасување во планина, чии членови започнаа операција за спасување, објавија снимки од местото на настанот.

Патем, ова не е прва „воздушна акробатка“ што се случи на Алпите оваа година - во јануари, беше снимено спасување на скијачи во Франција за време на која беше ангажиран хеликоптер.

Додека траела оваа операција, пилотот буквално го „наведна“ носот на хеликоптерот кон планината заради неповолните временски услови.

Џуканович: Одлуката на Европскиот совет е големо разочарување за сите нас во регионот

„Тоа може да има многу негативни последици и за западен Балкан и за ЕУ“

Неможноста за постигнување договор на Европскиот совет за отворање преговори со Македонија и Албанија е големо разочарување за сите нас во регионот, соопшти претседателот на Црна Гора Мило Џуканович.

-Тоа може да има многу негативни последици и за западен Балкан и за Европаска унија, порача претседателот на Црна Гора на Твитер.

Рама: Тоа е судир меѓу големите, ние ги завршивме нашите задачи

По недобивањето на датумот за прегвори, албанскиот премиер Еди Рама изјави дека тоа е судир меѓу големите и дека Тирана ги исполнила своите задачи.

 На опозициското барање тој изјави дека не размислува за оставка.

„Имаме многу нешта да направме и немаме време за губење заради задоволство на оние кои немаат работа и не знаат да најдат работа за себе“.

Џонсон: Нема подобро решение од договорот за Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека нема подобро решение од постигнатиот договор за Брегзит.

Џонсон имаше низа состаноци по кои останува неизвесно дали британскиот парламент ќе го прифати новиот договор за излегување на Британија од ЕУ.

„Ги повикувам сите да замислат дека утревечер ќе решиме се, со почитување на желбата на народот. Така ќе имаме шанса да продолжиме напред“ , рекол Џонсон за „Би-Би-Си“.

Британскиот парламент утре ќе одржи вонредна седница на која ќе се гласа за новиот договор за Брегзит.

притисни ентер