Крстарењето од соништата им се претворило во хорор- Патниците си ги бараат назад илјадниците фунти (ВИДЕО)

Она што требало да биде двонеделен одмор од соништата за илјадници патници на луксузниот крузер Norwegian Spirit, се претвори во ноќна мора, а патниците преку протести бараат да им ги вратат парите.

Над 2 000 патници платиле по 5 300 фунти за крстарење по норвешките фјордови , а во патувањето требало да бидат вклучени и излети во Франција , Амстердам и Исланд.

Патниците тврдат дека проблемите започнале веднаш по тргнувањето. Првото пристаниште каде што требало да го застанат бил Амстердам, јавува news.com.eu, но поради врнежливото време, било откажано и крузерот тргнал кон нова дестинација , Ле Авр во Франција.

Но, тоа не била единствената промена. Крузерот застана во напуштен норвешки град, затворен за туристите, а потоа бил пренасочен на остров недалеку од Глазгов наместо на Исланд. Таму, бродот долг 274 метри не смеел да се закотви , па капетанот решил да се преместат во Белфаст.

Патниците веќе биле доста лути бидејќи поминале три дена на море и тоалетите почнале да смрдат. Лутите патници почнале да бараат да бидат вратени во Лондон и да им ги вратат парите што ги платиле за крстарењето, а се појавил дополнителен проблем кога од Norwegian Spirit одбиле да им даде целосна исплата. Наместо тоа, им биле понудени 25% ваучери со попуст за следното патување.

"Имаше многу лути луѓе на бродот. Никој правилно не ни објасни што се случува и тоа скоро предизвика бунт. Ова беше кошмарно патување. Многу тоалети почнаа да се прелеваат", изјави една од патниците, Дена Роланд.

Таа тоа го потврди и со видео на социјалните мрежи на кое се гледаат стотици лути патници собрани во салонот како бараат одговори и бараат да бидат симнати од бродот. Голем број патници се симнаа во Белфаст, пишува „Дејли меил“.

Крстосувачот Norwegian Spirit тежи 76.000 тони и има 17 ресторани, 12 барови, казино, спа, театар, фитнес-центар и детскиот воден парк. Луксузните кабини чинат околу 5 300 британски фунти, додека најевтините кабини се со цена од 1 700 фунти.

Како да сокриете дека сте прочитале порака на „WhatsApp“?

Оваа опција лесно може да се активира или деактивира.

„WhatsApp“ како и многу други апликации за допишување, има покрај секоја порака ознака со помош на кој можете да видите дали лицето со кое се допишувате ја прочитало пораката.

Еден сив штиклиран знак значи дека пораката е пратена, два дека е примена, а ако покрај пораката стојат два сини штиклирани знака, значи дека е прочитана.

Сепак, оваа опција не им се допаѓа на сите а лесно можете да ја исклучите. Имајте во предвид дека ако ја исклучите, и вие нема да можете да гледате дали некој ја прочитал вашата порака, како ни обратно. Ова не важи за групни четови, каде секогаш се гледа дали пораката е прочитана.

Еве како да ја активирате оваа опција:

„Whatsapp“ -> Трите точки во горниот десен агол -> „Settings“->“Accounts“ -> „Privacy“ -> И „Reid receipts“ ставете го на „off“.

По истиот пат можете и да ја вратите оваа опција.

Почна истоварот на крузерот во Јокохама, Македонците остануваат во дополнителен карантин

По 14 дена во карантин во пристаништето во Јокохама, почна истоварот на патници од крузерот „Дајмонд Принцес“ на кој во изминатите денови беа утврдени над 500 случаи на корона-вирус.

Болеста во поблага форма беше регистрирана и кај еден од тројцата македонски државјани на бродот кој беше сместен во болница во Јокохама. Останатите двајца македонски државјани, кои се дел од екипажот на бродот, согласно протоколот, ќе останат во дополнителен две-неделен карантин заедно со останатите членови на бродскиот персонал.

 Анализите покажаа дека секој седми патник на бродот бил инфициран од вирусот.

Драмата на крузерот со околу 3.700 лица и членови на екипажот од 56 земји, почна на 4-ти февруари кога превентивно беше закотвен на пристаништето, а бродот беше ставен во карантин поради појава на корона вирусот.

Бројот на грипосани во Гевгелија во рамки на сезонскиот просек

Во Регионалниот центар за јавно здравје во Гевгелија до сега се пријавиле околу 110 заболени лица со симптоми на грип, што се смета за бројка во рамки на сезонскиот просек, рече денеска епидемиологот Сашо Олумчев.

Бројот на регистрирани во Општина Гевгелија не е алармантен и покрај тоа што во текот на оваа недела вирусот би можел да има висока активност и поголема распространетост, велат од Центарот од каде потврдија дека неделава поголем на број на пријавени се регистрирани кај помладата популација од пет до 19 годишна возраст.

Вирозите во гевгелиските училишта секојдневно ги празнат училиниците и голем е бројот на деца кои отсуствуваат од настава, но барем до сега овен што часовите се скратени за 15 минути, нема најава дека би можело да дојде до прекин на наставата.

Слична е ситуацијата и во детските градинки каде некои родители велат дека отуството на нивните деца има превентивно значење. /МИА

притисни ентер