Ердоган во телефонски разговор со Путин: Турската офанзива ќе донесе мир и стабилност во Сирија

Турската офанзива против сириската курдска милиција ќе донесе мир и стабилност во Сирија , му рекол во телефонскиот разговор претседателот Реџеп Таип Ердоган на неговиот руски колега Владимир Путин.

„За време на тој разговор, претседателот изјави дека планираната операција источно од Еуфрат ќе придонесе за мирот и стабилноста на Сирија и ќе го олесни патот до политичко решение“, информира извор на турското претседателство.

Путин го повика Ердоган да „размисли внимателно“ пред да започне офанзива врз курдските сили во северна Сирија, се вели во соопштението на Кремљ.

„Путин ги повика своите турски партнери да размислат внимателно за ситуацијата и да не ги уништуваат заедничките напори за решавање на сириската криза“, се вели во соопштението објавено по телефонскиот разговор меѓу двајцата претседатели.

По две претходни операции, Турција почна нова офанзива во Сирија против курдската милиција на ПДК, која ја смета за терористичка група, поддржана од западните земји.

Неколку земји, вклучително и Франција, се загрижени за хуманитарните последици од новиот фронт во сирискиот конфликт, како и за судбината на илјадниците џихадисти на Исламска држава кои се наоѓаат во логорите што ги контролираат курдските сили.

Анкара соопшти дека сака да воспостави безбедносни зони во кои се прифаќаат сириски бегалци во Турција, а исто така сака да ја оддели турската граница од позицијата на ПСР.

Американскиот претседател Доналд Трамп се чинеше како да даде зелено светло за операцијата, по што ги повлече своите изјави и гарантираше дека САД не ги напуштиле Курдите.

притисни ентер