Како што се закани Ердоган кон Трамп , почна турската офанзива во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави дека вооружебните сили почнаа воена офанзива на северот на Сирија, што би можело да доведе до судир со Курдите , кои се американски сојузници во регионот.

И портпаролот на курдските сили потврди дека турските борбени авиони започнале да ја бомбардираат областа.

Турција сака да создаде „безбедносна зона“ без курдски милиции за сместување на дел од 3,6 милиони сириски бегалци кои моментално живеат во Турција.

Американскиот претседател Доналд Трамп во неделата го објави повлекувањето на американските трупи од области во близина на турската граница во северна Сирија, што се чини дека беше зелено светло за воена операција против курдските сили, сојузниците на Вашингтон во борбата против џихадистите.

Повлекувањето на Трамп и американските воени сили е толкувано од многумина како „нож во грб“ на Курдите, а беше осудено од бројни републиканци.

Сепак, Трамп во вторникот истакна дека Соединетите држави не ги „напуштиле“ Курдите од Сирија. „Ние ја напуштаме Сирија, но апсолутно не ги оставивме Курдите, прекрасни луѓе и одлични борци“, напиша тој во твитот. „Ние ќе им помогнеме на Курдите финансиски и со оружје“, додаде тој.

Американскиот претседател се закани дека ќе ја „уништи“ турската економија ако воената офанзива го надмине тоа што е дозволено. „Турција не треба да стори ништо друго, освен она што сметаме дека е хумано“, додаде тој.

Курдите во северна Сирија држат заробени многумина од таканаречените борци на Исламската држава и прашање е дали тие ќе продолжат да бидат притворени на безбеден начин.

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер