Убил мигрант со ловечка пушка и телото го фрлил во јама

Босанската полиција истражува што точно се случилово близина на селото Врањеска во близина на Билеќа , каде локален жител убил мигрант.

Човекот раскажал дека во куќата затекнал  група мигранти со кои се скарал. Почнале  да се борат за пушката , која во еден момент испукала.  Неидентификуваниот човек, најверојатно мигрант, бил убиен во селото Врањеска во областа Билеќа, под сè уште необјаснети околности.

Мигрантот бил застрелан во главата со еден куршум и иако се претпоставува дека е застрелан во саботата навечер, телото е откриено вчера, откако, според извештаите на медиумите во БиХ, жител на Врањеска дошол во полиција и признал дека убил мигрант.

Според Klix.ba, човекот кој го пријавил убиството во полиција, изјавил дека во куќата пронашол група мигранти и дека по кавгата пушката сама испукала во метежот  , а локалниот жител пукал и го убил мигрантот додека се бореле.

Мажот, со иницијали М. Ч., вчера околу 9,30 часот влегол во полициската станица во Билеќа и ја раскажал својата верзија на приказната.

По овие информации, полицијата отиде на местото на настанот и навистина го пронашла безживотното тело, кое било фрлено во јама во областа Врањевска. „Како што сме информирани, имало инцидент меѓу мештаните и едно лице за кое се смета дека е мигрант. Истрагата на местото на настанот е во тек и треба да се утврдат причините “, изјави Вања Антеj, портпарол на полицијата во Требиње.

Телото на мигрантот било пренесено во болница за обдукција, а бидејќи убиениот човек немал никакви документи со него, неговиот идентитет допрва треба да се утврди.

притисни ентер