Секс скандал ја тресе Унгарија – политичар среде оргии , а има снимки и со кокаин (ВИДЕО)

Од минатата недела на еден блог почнаа да се објавуваат снимки од Золт Боркаи , градоначалник на градот Гјор и поранешен претседател на Олимпискиот комитет на Унгарија.

По објавите на блогот, Боркаи е обвинет за злоупотреба на службената должност, корупција, употреба на дрога и проституција.

Набргу по тој текст, на блогот беа објавени фотографии и видеа за да се прикаже градоначалникот дека има секс со една млада жена, додека други, едвај облечени лица се во истата просторија, пренесуваат унгарските медиуми.

Минатиот понеделник, анонимен автор започна да објавува приказни за еден адвокат и неговиот пријател. Блогот, наречен „Адвокат на ѓаволот“, подоцна беше откриено дека е градоначалникот Золт Боркаи, кој исто така е поранешен олимписки гимнастичар и поранешен претседател на унгарскиот олимписки комитет. Друг човек споменат на овој блог е Золтан Рикосфалви, еден од највлијателните бизнисмени во Ѓер, исто така тесно поврзан со политиката на Фидес на Виктор Орбан.

Името на Рикосфалви веќе се појави во весникот пред неколку години. Поточно, во 2012 година, тој купи земја каде што Ауди сакаше да го прошири својот логистички центар, а по наддавањето на земјата стана исклучително вредно, па токму затоа Рикосфалви заработи многу пари. Исто така, откако доби отстапки за казино во Ѓер, Печ и Мисколц, тој стана еден од најголемите сопственици на казина во Унгарија. И во двата случаи тоа беше поврзано со корупција.

Подоцна, на интернет се појавија фотографии и снимки од патување со јахта низ Јадранот, сите направени во близина на Дубровник. На нив градоначалникот и неговиот пријател Ракосфалви се во друштво на голем број на млади жени. На една слика е прикажано дека Боркаи има секс со една од девојките, а видеото е објавено на една од најпопуларните порно-страници.

Авторот на блогот вети дека ќе објави повеќе компромитирачки содржини во идните објави.

,,Ќе објавам и слики на кои се гледа како шверцува кокаин. Имам други снимки, не само оваа од минатата година, но вие тоа веќе го знаете “, напиша авторот на блогот, обраќајќи му се на градоначалникот.

Золт Боркаи го откажа последниот настан од својата кампања и издаде само кратко известување: ,,Сметам дека лагите објавени за мене се дел од циркусот на опозициската кампања, која има за цел да го одвлече вниманието од сопствената неспособност“, рече тој.

Подоцна призна дека тој бил на контроверзните фотографии објавени од непознато лице на блогот, но тврди дека нема да поднесе оставка и дека ќе се кандидира за градоначалник во недела, јавува Унгарија денес.

Џуканович: Одлуката на Европскиот совет е големо разочарување за сите нас во регионот

„Тоа може да има многу негативни последици и за западен Балкан и за ЕУ“

Неможноста за постигнување договор на Европскиот совет за отворање преговори со Македонија и Албанија е големо разочарување за сите нас во регионот, соопшти претседателот на Црна Гора Мило Џуканович.

-Тоа може да има многу негативни последици и за западен Балкан и за Европаска унија, порача претседателот на Црна Гора на Твитер.

Рама: Тоа е судир меѓу големите, ние ги завршивме нашите задачи

По недобивањето на датумот за прегвори, албанскиот премиер Еди Рама изјави дека тоа е судир меѓу големите и дека Тирана ги исполнила своите задачи.

 На опозициското барање тој изјави дека не размислува за оставка.

„Имаме многу нешта да направме и немаме време за губење заради задоволство на оние кои немаат работа и не знаат да најдат работа за себе“.

Џонсон: Нема подобро решение од договорот за Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека нема подобро решение од постигнатиот договор за Брегзит.

Џонсон имаше низа состаноци по кои останува неизвесно дали британскиот парламент ќе го прифати новиот договор за излегување на Британија од ЕУ.

„Ги повикувам сите да замислат дека утревечер ќе решиме се, со почитување на желбата на народот. Така ќе имаме шанса да продолжиме напред“ , рекол Џонсон за „Би-Би-Си“.

Британскиот парламент утре ќе одржи вонредна седница на која ќе се гласа за новиот договор за Брегзит.

притисни ентер