Го врзале градоначалникот за камион и го влечкале по патот – не ги поправал улиците (ВИДЕО)

Единаесет лица се уапсени на југот на Мексико откако градоначалникот на едно место во државата Чиапас го извлекле од неговата канцеларија , го врзале за камион и го влечеле по улиците.

Локалната полиција наскоро интервенираше и го ослободи градоначалникот Хорхе Луис Ескандон Ернандез, кој, наводно, не претрпел сериозни повреди.

Градоначалникот беше нападнат од земјоделците за неисполнување на предизборното ветување и санирање на локалните патишта.

Ернандез по нападот изјави дека ќе поднесе обвиненија за киднапирање и обид за убиство.

Видеата направени од минувачи и безбедносни камери покажуваат група мажи кои го киднапираат градоначалникот од зградата и подоцна го влечат по патот.

Неколку десетици полицајци беа ангажирани да го запрат камионот и да го спасат Ернандез.

притисни ентер