Објавена снимката од нападот пред синагогата во Германија- напаѓачот фрлил и граната (Вознемирувачко видео)

Две лица се убиени попладнево пред синбагога во источногерманскиот град Хале. 

Униформиран маж пукал кон синагогата и фрлил граната врз еврејските гробишта. Потоа мажот избегал со возило , а полицијата трага по него. 

Полицијата објави предупредување до граѓаните на Хале да не излегуваат од дома , додека трае потерата по вооруѓениот маж со автоматско оружје и гранати. Објавено е и видеото од нападот , снимено од безбедносните камери. 

притисни ентер