Курти: Во ЕУ не може да се случи национално обединување на Албанците

Лидерот на Самоопределување и најверојатно иден премиер на Косово Албин Курти изјави дека во ЕУ не може да се случи национално обединување на Албанците, но оти може да постои идеја за федерација.

„Косово и Албанија треба да се приближат, интегрираат во идејата за федерација, како Германија, со децентрализирани институции“, оцени Курти.

Тој претходно изјави дека нема да брза со продолжувањето на разговорите меѓу Белград и Приштина.

притисни ентер