Шведскиот крал исклучи петмина свои внуци од државниот буџет

Шведскиот крал Карл Густаф го намали бројот на членовите на кралското семејство кои ќе добиваат пари од даночните обврзници со одлука за укинување на статусот на кралско височество за петмина свои внуци.

Кралските внуци ќе ги задржат титулите принц или принцеза, или војвода или војвотка, но нема да ги извршуваат кралските должности.

Одлуката значи дека внуците на Карл Густаф, на возраст меѓу една и пет години, веќе нема да ги примаат годишните „џепарлаци“, плаќање што им се плаќа на членовите на кралското семејство од буџетот.

Тоа не се однесува на двете деца на престолонаследникот на Шведска, принцезата Викторија, на принцезата Естеле и нејзиниот помал брат, принцот Оскар.

Кралската палата на Шведска објави дека децата на принцезата Мадлин (37) и нејзиниот сопруг Крис О’Нил и децата на принцот Карл Филип (40) и принцезата Софија нема да можат да извршуваат службени должности. Тоа се принцезата Леонара (5), принцот Николас (4) и принцезата Адриена (1), како и принцот Александар (3) и принцот Габриел (2).

Родителите на петте деца исклучени од кралските должности, принцот Карл Филип и неговата сопруга принцезата Софија, како и принцезата Мадлин и нејзиниот сопруг Кристофер О’Нил ја поздравија на социјалните медиуми.

Принцезата Медлин напиша на Инстаграм дека промената „им дава можност на децата да го обликуваат животот како граѓански лица“. Нејзиниот брат, принцот Карл Филип, на истата социјална мрежа напиша дека неговите деца сега имаат опција „да прават повеќе слободни избори во животот“.

Мадлин во моментот живее во Мајами и работи во Светската фондација за деца, основана од нејзината мајка, кралицата Силвија, а принцот Карл Филип и неговата сопруга Софија ќе продолжат да работат во свои добротворни организации.

Во 1980 година, шведското кралско семејство за прв пат ги измени правилата за наследство според кои наследникот на престолот е првороденото дете, без оглед на полот.

На Евросонг 2020 ќе гостуваат дури седум поранешни победници

Домаќин на годинешниот Евровизиски натпревар е Ротердам, каде ќе настапат седум поранешни победници во финалетниот дел на најпознатото музичко натпреварување.

На сцената во Ротердам ќе биде домаќин на Џиљола Чинкети, кој победи во 1964 година за Италија со песната Non ho l'età, Холанѓанецот Лени Кухр, кој ја освои титулата во 1969 година со песната De Troubadour, и Гети Касперс, која ја донесе победата за Холандија во 1975 година.

По 34 години, на сцената ќе се најде и белгиската пејачка Сандра Ким, која победи на натпреварот за песна на Евровизија со песната J’aime La Vie , кога имаше само 13 години.

Ќе гостуваат и Ирците Пол Харингтон и Чарли Мек Гитиган со песната Rock Rock, n 'Roll Kids , победници во 1994 година и многу омилениот победник на Евровизија, Норвежанецот Александар Рибак со својата песна Fairytale. Секако, како гостин ќе се појави и минатогодишниот победник Данкан Лоренс со песната Arcade.

Потресна снимка од Сирија: татко ја научил ќеркичката да се смее кога паѓаат бомби (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се прошири снимка од Сирија, на која што е невозможно да се остане рамнодушен.

Таткото Абдула Мухамед смислил начин за да и ги олесни звуците на војната на неговата тригодишна ќеркичка Салви и смисли игра - се смее секој пат кога ќе го слушнат звукот на бомбите.

Секој пат кога ќе се слушне експлозија, тригодишното девојче започнува да се смее со својот татко. Видеото се појави на Твитер, по што беше пренесено од бројни медиуми и е гледано десетици илјади пати. Таткото и ќерката живеат во Идлиб.

"Децата страдаат од психолошки проблеми и доживуваат нервни нарушувања како резултат на бомбардирањето. Таа е дете кое не ја разбира војната и не треба ниту да ја разбира", изјави таткото за британски Телеграф.

Салма Хајек ги воодушеви фановите со фотографија од плажа (ФОТО)

Холивудската актерка Салма Хајек ги воодушеви фановите на Инстаграм со опуштено селфи од плажа.

Салма позираше со руса коса во црн бикини, а нејзиното бујно деколте привлече најголемо внимание.

„Боже мој, ако таа не е најсовршената жена во светот, не знам која е“, „Убава си“, „Каква совршена глетка“, „Каква божица си“, се восхитуваа нејзините фанови во коментарите.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#minerals @alexandermcqueen #hair

A post shared by Salma Hayek Pinault (@salmahayek) on

Салма, ги изненади фановите и минатото лето со жешки снимки од плажа кои некои веднаш ги прогласија за „скандалозни“.

притисни ентер