Шведскиот крал исклучи петмина свои внуци од државниот буџет

Шведскиот крал Карл Густаф го намали бројот на членовите на кралското семејство кои ќе добиваат пари од даночните обврзници со одлука за укинување на статусот на кралско височество за петмина свои внуци.

Кралските внуци ќе ги задржат титулите принц или принцеза, или војвода или војвотка, но нема да ги извршуваат кралските должности.

Одлуката значи дека внуците на Карл Густаф, на возраст меѓу една и пет години, веќе нема да ги примаат годишните „џепарлаци“, плаќање што им се плаќа на членовите на кралското семејство од буџетот.

Тоа не се однесува на двете деца на престолонаследникот на Шведска, принцезата Викторија, на принцезата Естеле и нејзиниот помал брат, принцот Оскар.

Кралската палата на Шведска објави дека децата на принцезата Мадлин (37) и нејзиниот сопруг Крис О’Нил и децата на принцот Карл Филип (40) и принцезата Софија нема да можат да извршуваат службени должности. Тоа се принцезата Леонара (5), принцот Николас (4) и принцезата Адриена (1), како и принцот Александар (3) и принцот Габриел (2).

Родителите на петте деца исклучени од кралските должности, принцот Карл Филип и неговата сопруга принцезата Софија, како и принцезата Мадлин и нејзиниот сопруг Кристофер О’Нил ја поздравија на социјалните медиуми.

Принцезата Медлин напиша на Инстаграм дека промената „им дава можност на децата да го обликуваат животот како граѓански лица“. Нејзиниот брат, принцот Карл Филип, на истата социјална мрежа напиша дека неговите деца сега имаат опција „да прават повеќе слободни избори во животот“.

Мадлин во моментот живее во Мајами и работи во Светската фондација за деца, основана од нејзината мајка, кралицата Силвија, а принцот Карл Филип и неговата сопруга Софија ќе продолжат да работат во свои добротворни организации.

Во 1980 година, шведското кралско семејство за прв пат ги измени правилата за наследство според кои наследникот на престолот е првороденото дете, без оглед на полот.

притисни ентер