Електричното Пежо 208 ги надмина очекувањата

Француската автомобилска компанија Пежо овој месец ја започнува продажбата на новата генерација од моделот 208 во Европа, а првите податоци доста ветуваат.

Купувачите се посебно воодушевени од електричната верзија која би можела и да ги надмине очекувањата на челниците во француската компанија.

Во Пежо првобитно очекувале електричниот 208 да сочинува десет отсто од вкупното производство на овој модел. Меѓутоа, побарувачката за електричниот 208 е значително поголема.

Од Пежо досега добиле 40.000 резервации за 208 од кои една четвртина се за електричната верзија, потврди директорот а компанијата Жан Филип Императо.

Од францускиот гигант сепак се претпазливи кога се работи за реалната продажба, па Императо предвидува дека електричниот 208 ќе биде 20% од вкупниот број модели.

Пежо планира годишно да прави околу 300.000 примероци од малиот хечбек.

Електричниот Пежо 208 располага со батерија од 50 киловат часови која овозможува автономија од околу 340 километри.

За погон е задолжен електромотор од 136 коњски сили кој забрзува од 0 до 100 км/ч за 8,1 секунди.

Почетната цена на електричниот 208 е 32.100 евра во Франција.

Грипот ги наполни болниците и ги испразни училиштата

Грипот продолжува да ги полни болниците, гужви и редици на чекање во амбулантите кај матичните лекари а се помалку има ученици па и наставници на настава по училиштата.

 Иако и официјалните податоци на институтот за јавно здравје покажуваат дека редовно февруари е месецот со најмногу заболени од грип, распустот на учениците никако да се промени и да се адаптира кон ваквата состојба.

Податоците за шестата недела годинава покажуваат дека заради топлото време грипот почна и порано но и за 60% има повеќе заболени во однос на десетгодишниот просек во земјава. Секоја година најголемиот број на заболувања е во февруари што го потврдуваат и официјалните податоци но и матичните доктори кои овој период имаат најмногу работа со грипот и настинките.

За утре е закажана седница на комисијата за заразни болести на која ќе се објави најновиот пресек за заболените од грип но и се очекува да се разгледа точката дали да се воведе вонреден распуст во училиштата каде наставата едвај се одвива во полупразни училници.

Можеби анализите од годинава како и од изминатите десет ќе помогнат барем за идната година наместо за нова година распустот на учениците да се помести и да не се мешаат учениците во сезоната кога најмногу коси грипот.   Во моментов на инфективната клиника има 36 хоспитализирано со грип од кои еден 36 годишен пациент е на интензивна нега во живото загрозувачка состојба како последица на компликации од грипот. 

Сезонскиот грип е причина за два смртни случаи од почетокот на годинава. Вчера на инфективната клиника почина 85 годишен пациент од масивна бронхо пневмонија како компликација од грипот а минатата недела на клиниката за детски болести почина 14 годишно девојче поради компликации од грипот, уште од раѓање имала тешки хронични заболувања, а вирусот дополнително и ја влошил здравствената состојба.  

Како да сокриете дека сте прочитале порака на „WhatsApp“?

Оваа опција лесно може да се активира или деактивира.

„WhatsApp“ како и многу други апликации за допишување, има покрај секоја порака ознака со помош на кој можете да видите дали лицето со кое се допишувате ја прочитало пораката.

Еден сив штиклиран знак значи дека пораката е пратена, два дека е примена, а ако покрај пораката стојат два сини штиклирани знака, значи дека е прочитана.

Сепак, оваа опција не им се допаѓа на сите а лесно можете да ја исклучите. Имајте во предвид дека ако ја исклучите, и вие нема да можете да гледате дали некој ја прочитал вашата порака, како ни обратно. Ова не важи за групни четови, каде секогаш се гледа дали пораката е прочитана.

Еве како да ја активирате оваа опција:

„Whatsapp“ -> Трите точки во горниот десен агол -> „Settings“->“Accounts“ -> „Privacy“ -> И „Reid receipts“ ставете го на „off“.

По истиот пат можете и да ја вратите оваа опција.

Почна истоварот на крузерот во Јокохама, Македонците остануваат во дополнителен карантин

По 14 дена во карантин во пристаништето во Јокохама, почна истоварот на патници од крузерот „Дајмонд Принцес“ на кој во изминатите денови беа утврдени над 500 случаи на корона-вирус.

Болеста во поблага форма беше регистрирана и кај еден од тројцата македонски државјани на бродот кој беше сместен во болница во Јокохама. Останатите двајца македонски државјани, кои се дел од екипажот на бродот, согласно протоколот, ќе останат во дополнителен две-неделен карантин заедно со останатите членови на бродскиот персонал.

 Анализите покажаа дека секој седми патник на бродот бил инфициран од вирусот.

Драмата на крузерот со околу 3.700 лица и членови на екипажот од 56 земји, почна на 4-ти февруари кога превентивно беше закотвен на пристаништето, а бродот беше ставен во карантин поради појава на корона вирусот.

притисни ентер