Бузалковски по страшен пад на квалификациите, успеа да дојде до уште една пол позиција и победа

Викендов во Плевен Бугарија се возеше последната трка од БМУ Европскиот Шампионат во брзински моторциклизам.

На последната трка од БМУ Шампионатот нашиот најмлад натпреварувач Христијан Бузалковски (71 ТЕАМ) успеа уште еднаш да дојде до пол позиција и победа во класата до 600 кубни сантиметри.

Но викеднов беше многу поразлично од останатите трки,Бузалковски на првите квалификации во саботата,во првиот круг доживеа тежок пад при што беше катапултиран од моторот,и заврши во болница.

Но падот не го спречи младиот возач по 3 часа повторно да седна на моторот и да доминира во трката и на крајот да мине прв низ целта.

Отворени избирачките места во Тетовско, 184.132 граѓани со право на глас

Почна гласањето во шестте општини на тетовскиот регион каде денеска можност за избор на кандидати за пратеници ќе имаат вкупно 184.132 граѓани со право на глас. 

Своето избирачко право ќе може да го остварат на вкупно 265 избирачки места.

Најмногу избирачи има во општина Тетово, со 84.454 гласачи на 117 избирачки места. Следува Боговиње со 27.812 гласачи и 38 избирачки места. Во Желино општинска изборна комисија има 23.926 гласачки листиња, а бројот на избирачки места е 35.

Теарце брои 22.238 гласачи и 30 избирачки места. Во Брвеница има 24 избирачки места каде ќе може да гласаат 15.534 граѓани. Најмалку гласачи има во општина Јегуновце каде се регистрирани 10.168 гласач и 21 избирачко место.

-Изборната комисија за општина Тетово за денот на изборите има предвидено дислокација на неколку избирачки места. Сите избирачки места кои досега биле лоцирани во објектот на ЈКП Тетово на градски пазар се дислоцираат во ОУ Братство-објект Спортски центар, додека сите избирачки места од општина Тетово се преместуваат во ОУ Лирија, соопштија од ОИК Тетово.

Во понеделникот во тетовскиот регион 80 лица беа вкупно пријавени за поради потребата да бидат дома во изолација или болни од Ковид-19. Своето право на глас од дома вчера евидентирани како болни и изнемоштени имаа можност да остварат 192 лица во сите шест тетовските општини.

Почна гласањето во општините Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово

 Точно во 7 часот утрово, со примена на мерките за заштита на граѓаните од Ковид-19 почна излегувањето на гласачите на предвремените парламентарни избори во општините Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово.

Во општина Гевгелија гласањето се одвива на 37 избирачки места на кои своето демократско право може да го искористат 19.136 граѓани кои се евидентирани во единствениот гласачки список.

Граѓаните на општина Богданци денеска ќе се изјаснуваат на 12 избирачки места каде што право на глас имаат 6.706 граѓани. Во општина Валандово се гласа на 24 избирачки места со вкупно евидентирани 9.912 гласачи, а во најмалата општина на југоистокот, Дојран денеска право на глас имаат 2.684 граѓани кои ќе се изјаснуваат на осум избирачки места.

Гласањето почна навреме и се одвива во демократска атмосфера,без проблеми.

Отворени гласачките места во општините Ресен и Демир Хисар

 Во општините Ресен и Демир Хисар утрово се отворени гласачките места и изборите се во тек.

Претседателот на ОИК Ресен Кирил Танески изјави дека во седум часот се отворени сите 50 избирачки места, на кои денеска може да гласаат 16.580 избирачи со право на глас.

-Во Општина Ресен вчера гласаа 109 гласачи, додека на првиот ден од изборниот процес гласаа 59 лица заразени од Ковид-19, рече Танески.

Непречено почна изборниот процес и во Демир Хисар, потврди претседателот на тамошната ОИК Митко Јанкуловски.

-Во Општина Демир Хисар право на гласа имаат 7.041 полнолетни гласачи и тие денес може да гласаат на 36 избирачки места, истакна Јанкуловски.

притисни ентер