Ѓоковиќ:Едвај чекам да дојдам во Токио и за Олимпијадата (ВИДЕО)

Откако победи на турнирот во Токио , српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ им се заблагодари на организаторите на одлично подготвениот натпревар.

Најдобриот светски тенисер ја освои својата 76-та титула во кариерата совладувајќи го Џон Милман во два сета на турнирот во Токио.

Пред говорот на Новак , зборуваше Австралиецот, кој имаше само убави зборови за српскиот тенисер.

"Благодарам Џон за љубезните зборови, убаво е да го кажам тоа. Ти секогаш играш со срце и имаш натпреварувачки дух. Честитки за твојот настап и заслужуваш да играш во финалето", рече Ѓоковиќ.

Пред тоа, Ѓоковиќ кажа два-три збора на јапонски јазик, а потоа му се заблагодари на тимот.

"Ние секогаш го правиме тоа, но со причина. Вие сте со мене во текот на целата сезона. Вие сте разделени од вашето семејство. Вие сте тука за да ме поддржите да бидам најдобар и овој успех е и ваш."

Следната година Токио е домаќин на Олимпијадата , каде Новак планира да настапи.

"Ова ми беше прв пат да играм во Токио. Беше неверојатно, не само на , туку и надвор од теренот. Огромна благодарност до спонзорите и на сите што го организираа турнирот. Направивте да се чувствувам како дома. Не можам да дочекам да се вратам тука следната година на Олимпијадата “, рече Новак, заблагодарувајќи им се и на навивачите.

Ѓоковиќ освои бронза во 2008 година, не успеа во 2012 и 2016 година и Токио може да биде неговата последна шанса за златен медал.


Порно актерка ги возбуди фудбалските навивачи (ФОТО)

Во текот на изминатиот викенд, завршија натпреварите во италијанската Серија Б, а крајот на сезоната го означи враќањето на Салернитана по 23 години во највисокиот ранг.

Навивачите на италијанскиот клуб од градот Салерно бурно го прославија пласманот во Серија А, а фотографијата од прославата на една од навивачките го обиколи светот.

Италијанските медиуми наскоро објавија дека атрактивната дама што ја рекламираат светските медиуми е всушност 40-годишната порно актерка Присила Салерно.

"Во добро и лошо, вашата кума секогаш ќе биде таму. Моето срце чука забрзано за местото во Серија А, следната година сме шампиони", напишала Присила и објавила фотографии од прославата на својот Инстаграм профил.

Австријка стана хит поради еластичноста, си сипува чај со нозете (ВИДЕО)

Стефани Милингер од Австрија стана хит на социјалните мрежи. Нејзиниот Инстаграм е полн со фотографии и видеа кои покажуваат колку е еластична.

Флексибилната 28-годишна Австријка го витка своето тело на навидум незамисливи начини, а својот талент го покажа и во германската верзија на шоуто Суперталент.

"Главно добивам различни реакции. Луѓето или коментираат дека работите што ги правам се глупави и дека го ризикувам мојот живот поради кликови или ме поддржуваат затоа што го работам она што го сакам. Јас само сакам да покажам што сум способна да направам", изјави Стефани за Метро.

Таа исто така пронашла интересен начин да сипува чај, а научила и да слика и држејќи ги четките со прстите на нозете.

Трамп ја зајакнува позицијата во неговата партија, ја смени од важна позиција Лиз Чејни

Доналд Трамп денеска го потврди своето влијание врз републиканците со исфрлањето од партискиот врв на Лиз Чејни, која  не ја толерира.

Таа конзервативна лидерка „нема личност и не направи ништо добро за нашата политика и за нашата земја“, коментира поранешниот претседател на САД и поранешен магнат за недвижнини.

Со затворено гласање за само неколку минути, 212 републиканци во Претставничкиот дом ја тргнаа Чејни од позицијата трета по ранг во пратеничката група на републиканците.

„Немаше многу гласови“ за да ја поддржат, изјави пред новинарите пратеникот од Флорида, Бајрон Доналдс, кој гласаше за нејзино разрешување.

„Ќе направам се што е во моја моќ да се осигурам дека поранешниот претседател никогаш повеќе да не влезе во Овалната соба“, одговори Лиз Чејни веднаш по гласањето.

„На земјата и треба силна републиканска партија заснована врз главните принципи на патриотизам и ветувам дека ќе дадам се од себе партијата да оди во таа насока“, рече ќерката на поранешниот потпретседател Дик Чејни.

Лиз Чејни негодуваше против Доналд Трамп и немилосрдно ја критикуваше неговата „голема лага“ кога без докази тврдеше дека неговите последни претседателски избори биле „украдени“ и го обвини за поттикнување приврзаниците на насилство и упадот во Капитол.

Чејни, како и уште девет републиканци од долниот дом, гласаа за отповикување на Трамп на 13 јануари под обвинение за бунт по смртоносниот напад на американскиот Капитол една недела претходно. Останатите 197 гласа беа против отповикувањето.

Лиз Чејни (54), ќерка на поранешниот републикански потпретседател Дик Чејни, беше во републиканската администрација пред нејзината прва победа на изборите за Конгресот во 2016 година.

притисни ентер