Кинески атлетичарки на СП трчаа штафета во спротивна насока (ВИДЕО)

Кинеската женска штафета стана хит на социјалните мрежи по неверојатната грешка во финалната трка на 4x100 метри на Светското првенство во Доха.

Кинеските атлетичарки направија грешка во последната измена затоа што не ја сменија штафетата во одредениот дел од патеката, а потоа следеше хаос. Кога сфатија дека не ја смениле палката на време, атлетичарките трчаа десетина метри наназад за да ја сменат палката на вистинскиот простор.

Но, тогаш сфатија дека мора да се вратат на почетокот на просторот , што ги збуни затоа што веќе не знаеја која девојка треба да биде пред кого за да ја земе палката. Тие застанаа на патеката, разговараа што да прават, се вратија неколку метри назад и конечно ја предадоа палката.

Девојката која ја понесе повторно застана и ги праша другите што да прави, а тие и рекоа да трча. Кинезите не се откажаа затоа што сакаа да ја завршат трката со цел да се квалификуваат за на Олимпијадата. Но, во целиот овој хаос, тие не ја донесоа палката до крај и беа дисквалификувани.

Пике не можеше да поверува што одбрани Тер Стаген (ВИДЕО)

Барселона објави интересно видео од тренингот пред репрезентативната пауза што е во тек.

Каталонскиот клуб реши да покаже уште еднаш дека нивниот Марк-Андре тер Стаген е фантастичен голман, па затоа објавија видео од неговата неверојатна одбрана на тренинзите.

Жерард Пике упати удар со главата и се чинеше дека топката сигурно ќе заврши во гол,  кога Тер Стаген со неверојатна интервенција го спаси својот гол.

Оваа одбрана го изненади Пике, кој збунет го погледна голманот на Барселона, за на крајот да се насмее кога Германецот го утеши за промашувањето.

Американски боксер се бори за живот по тежок нокаут (ВИДЕО)

Професионалниот боксер Патрик Деј се бори за живот , откако доживеа тежок нокаут во десетата рунда на мечот против Чарлс Коновел.

Мечот бил на програмата на голем настан на ДАЗН, предводена од Уси и Витсспун, со Ден дури двапати беше во нокдаун пред да се онесвести.

По нокаутот натпреварот беше прекинат , а Деј ја удрил главата силно од подотдодека паѓал. Брзата помош го однела во најблиската болница каде итно бил опериран, и се уште е во индуцирана кома додека лекарите се борат за неговиот живот.

Мане: Не ми требаат Ферари , дијаманти и авиони ако не можам да им помогнам на другите

Садио Мане е еден од најголемите ѕвезди на Ливерпул и играч кој стана идол на многу млади фудбалери во неговиот роден Сенегал.

Покрај тоа што е врвен фудбалер, Мане со години им помага на сиромашните и на немоќните, испраќајќи разни донации, појавувајќи се меѓу „обичните луѓе“ на разни собири и во ниеден момент не се менува иако може да има се што ќе посака.

Најновиот доказ за ова тврдење е сторијата направена од еден од репортерите на неговиот блог, Сиензал Менте, целосно импресиониран од разговорот со Мане. Тој напиша накратко што му кажал Сенегалецот кога разговарале.

„Го прашав како е можно по сè што добил воопшто да не се смени - сите овие милиони, целата таа популарност , а тој ми одговори:„ Што ќе ми се, пријателе, 10 Ферарија, 20 дијамантски часовници или два авиона? Зарем не е поважно ако правам нешто за својот народ? “.

„Гладував, работев на поле, ги преживеав војните, играв бос фудбал, немав образование и други лоши работи, но сега благодарение на фудбалот, можам да му помогнам на мојот народ“, заклучи Мане.

притисни ентер