Неверојатно откритие : Човечкиот фетус има мускули како на гуштерите

За време на раниот развој на човечкиот фетус, во мускулите се присутни таканаречени атавистички мускули , кои се губат со раѓање на бебето , покажа студијата на американските научници , објавена во списанието Development.

Фасцинира тоа што некои од овие мускули исчезнале кај нашите предци пред повеќе од 250 милиони години за време на еволуцијата на синаптичките влекачи во цицачи. Со други зборови, во раниот развој на човечкиот фетус присутни се мускули на влекачи, како и на ежови.

Користејќи ги напредните техники за 3D слики, научниците успеаја со голема резолуција да го покажат раниот раст на екстремитетите. Сликите што ги направија покажуваат преодно присуство на неколку атавистички мускули.

Така, од 30-те мускули во раката и стапалото, формирани околу седмата недела од бременоста, една третина или се задржала  или исчезнала за околу 13 недели од бременоста.

- Она што е интересно е што забележавме различни мускули кои никогаш не биле опишани во пренаталниот развој на човекот.

Ние видовме некои од овие атавистички мускули дури и кај фетуси стари 11,5 недели, што е доста доцна - рече авторот на студијата Руи Диго, еволутивен биолог од универзитетот Хауард во Вашингтон.

- Интересно е што, некои од овие атавистички мускули ретко се среќаваат кај возрасни, или како анатомски варијации без забележителен ефект врз здравата личност или како резултат на вродени малформации, што дава фасцинантен, моќен пример за еволуцијата- додаде Диого.

Кога во 1859 година го објави своето дело , „Настанување на видовите со природна селекција“, Чарлс Дарвин опиша некои од атавистичките органи.

Дарвин , на пример , верувал дека слепото црево е товар што сме го наследиле од нашите предци, кои го користеле тој орган за специјални процеси што помагаат во варењето на храната. Но, кај современите луѓе, слепото црево нема никаква функција освен тоа што неговото воспаление може да предизвика смрт.

Покрај тоа, еден од атавистичките органи е опашната коска или тртката, остаток од далечното еволутивно минато кога нашите предци имале опашка. Покрај тоа што служат како доказ дека човекот еволуирал од примати, тие немаат друга функција.

Единаесетгодишна Сара победник на натпревар на ФАО по повод Светскиот ден на храната

Единаесетгодишна ученика Сара Цветковска од Скопје освои прва награда на глобалниот натпревар на Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) по повод Светскиот ден на храната 2019 година.

Како што информираат организаторите на натпреварот, нејзиниот постер, на кој доминира пчела, е избран за прв од најдобрите три во категоријата од девет до 12 години.

– Пчелите се клучни чинители во ланецот на исхрана и играат важна улога во зачувување на безбедноста на храната, подобрувањето на исхраната и борбата против гладот, соопшти ФАО.

Светскиот ден на храната, според организаторите, ја инспирирало 11-годишна ученичка од Скопје да ја претвори својата имагинација и уметнички талент во цртеж кој повикува на „заштита на пчелите за постигнување на Свет без глад #ZeroHunger".

– Благодарение на пчелите ја имаме храната што ја јадеме. Со заштита на пчелите го заштитуваме животот на нашата планета. Пчелите и другите опрашувачи се неопходни за производство на овошје, зеленчук, јатки, семиња и масла кои ги јадеме, богати со микронутритивни материи. Пчелите се под закана на низа човекови влијанија – употреба на пестициди, загадување на воздухот и климатските промени, истакна Сара, која во својот цртеж објаснува „Пчелата ја носи на својот грб нашата планета за да покаже дека на мајката природа и се неопходни пчелите за да создава здрава храна".

Според Сара, ние сме им потребни на пчелите за да ги заштитиме, а пчелите ни се потребни за безбедна иднина на нашата храна и за Свет без глад".

– Без млади луѓе како Сара, Светскиот ден на храната не би бил посебен. Сара и нејзините пријатели натпреварувачи ширум светот се шампионите на Целта за одржлив развој "Нула Глад", кои помагаат да се шири зборот дека нашите дејства се наша иднина. Со грижa за животната средина и одржливо живеење, сите можеме да помогнеме во зачувување на нашите екосистеми и безбедноста на храната, наведуваат организаторите.

Бред и Џенифер ќе посвојат дете!?

Холивудските ѕвезди Бред Пит и Џенифер Анистон се уште се интригантни за јавноста.

Американските медиуми пишуваат дека старо новата двојка планира да посвои дете. Тие пренесуваат дека Бред и Џенифер во моментов престојуваат во Мексико за да посвојат девојченце?!

-Тие ќе бидат извонредни родители. Двајцата сакаат подеднакво да бидат вклучени во животот на девојченцето кое наскоро треба да го посвојат, отркил извор за странските медиуми.

Според истиот извор поранешните сопружници дури планирале да купот куќа која ќе ја претворат во дом за девојченцето, како и дека на Бред и Џенифер многу им значи поддршката од фановите кои ја очекуваат потврдата за нивното смирување.

Помош од волонтерите на Црвен крст побарале 25.064 лица за да се снајдат на клинички

Волонтерите од Црвен крст за пет месеци им помогнале на 25.064 лица полесно да се снајдат во универзитетските клиники во Скопје, информира Министерството за здравство.

Од Министерството оценуваат дека успешно функционира проектот во соработка со Црвениот крст во кој волонтерите им помагаат на пациентите полесно да се снајдат низ клиничкиот комплекс, со цел да стигнат до потребната клиника, до соодветната локација, потребното снимање, преглед или анализа.

-Во периодот од октомври, минатата година, кога стартуваше овој проект, до денес помош од волонтерите побарале 25.064 лица на седум клиники, каде се поставени пунктовите, што покажува дека оваа мерка е корисна за пациентите, стои во соопштението.

Волонтерите, како што се појаснува, се лоцирани на седум најфреквентни локации во комплексот клиники „Мајка Тереза", во периодот од 8:30 до 12 часот, секој работен ден.

Волонтерите на Црвениот крст од искуствата на терен информираат дека најмногу пациенти побарале помош за упатување на интерните и на хируршките клиники./МИА

притисни ентер