Светската атлетската федерација направи историски преседан (ВИДЕО)

Шпанскиот атлетичар Орландо Ортега остана без медал на трката на 110 метри со препреки на Светското првенство во Доха , откако во текот на трката го сопна Омар МкЛеод од Јамајка.

МекЛод во еден момент го сопна шпански спринтер, инаку сребрен во оваа дисциплина на Олимпијадата во Рио.

Меклод падна, но тој, исто така, го извади  Ортега од ритам, доволно за да остане без медал.

Златото го освои Американецот Грант Холовеј, среброто  Русинот Сергеј Шубенков, а бронзата Французинот Паскал Мартино-Лагард.

'' Ова е грабеж! Јас разбирам дека контакт може да се случи, но не можам да прифатам дека останав без медал на овој начин. И нвестирав една година во оваа трка и не е прв пат да се случи вакво нешто “, изјави Ортега по трката.

Веднаш, Шпанската атлетска асоцијација се пожали на ИААФ и побара или да ја повторат трката или да му дозволи на Ортега да трча сам и да му го мерат времето.

Светската атлетска федерација првично негираше ваква можност, но сега е потврдено дека ќе се направи преседан и дека Ортега ќе добие бронзен медал.

Така,и  Ортега и Мартино-Лагард ќе добијат бронзени медали.

Пике не можеше да поверува што одбрани Тер Стаген (ВИДЕО)

Барселона објави интересно видео од тренингот пред репрезентативната пауза што е во тек.

Каталонскиот клуб реши да покаже уште еднаш дека нивниот Марк-Андре тер Стаген е фантастичен голман, па затоа објавија видео од неговата неверојатна одбрана на тренинзите.

Жерард Пике упати удар со главата и се чинеше дека топката сигурно ќе заврши во гол,  кога Тер Стаген со неверојатна интервенција го спаси својот гол.

Оваа одбрана го изненади Пике, кој збунет го погледна голманот на Барселона, за на крајот да се насмее кога Германецот го утеши за промашувањето.

Американски боксер се бори за живот по тежок нокаут (ВИДЕО)

Професионалниот боксер Патрик Деј се бори за живот , откако доживеа тежок нокаут во десетата рунда на мечот против Чарлс Коновел.

Мечот бил на програмата на голем настан на ДАЗН, предводена од Уси и Витсспун, со Ден дури двапати беше во нокдаун пред да се онесвести.

По нокаутот натпреварот беше прекинат , а Деј ја удрил главата силно од подотдодека паѓал. Брзата помош го однела во најблиската болница каде итно бил опериран, и се уште е во индуцирана кома додека лекарите се борат за неговиот живот.

Мане: Не ми требаат Ферари , дијаманти и авиони ако не можам да им помогнам на другите

Садио Мане е еден од најголемите ѕвезди на Ливерпул и играч кој стана идол на многу млади фудбалери во неговиот роден Сенегал.

Покрај тоа што е врвен фудбалер, Мане со години им помага на сиромашните и на немоќните, испраќајќи разни донации, појавувајќи се меѓу „обичните луѓе“ на разни собири и во ниеден момент не се менува иако може да има се што ќе посака.

Најновиот доказ за ова тврдење е сторијата направена од еден од репортерите на неговиот блог, Сиензал Менте, целосно импресиониран од разговорот со Мане. Тој напиша накратко што му кажал Сенегалецот кога разговарале.

„Го прашав како е можно по сè што добил воопшто да не се смени - сите овие милиони, целата таа популарност , а тој ми одговори:„ Што ќе ми се, пријателе, 10 Ферарија, 20 дијамантски часовници или два авиона? Зарем не е поважно ако правам нешто за својот народ? “.

„Гладував, работев на поле, ги преживеав војните, играв бос фудбал, немав образование и други лоши работи, но сега благодарение на фудбалот, можам да му помогнам на мојот народ“, заклучи Мане.

притисни ентер