Законот за стечајци на владина седница

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи редовна седница.

На седницата меѓу другото ќе расправа Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата во доминантна државна сопственост предложен од Министерството за труд и социјална политика.

Како што соопшти владината прес-служба на денешната седница ќе биде разгледана информација за текот и прогресот на активностите за реализација на проектот „Поддршка на воздухопловна федерација" на предлог на Акционерското друштво во државна сопственост за вршење на дејноста давање услуги во воздухопловната навигација М-НАВ АД Скопје.

На предлог на Канцеларијата на Претседателот на Владата на Република Македонија министрите ќе разгледаат информација за потпишување на Договор меѓу Република Македонија и организаторите на EXPO Dubai 2020.

Министрите ќе ја разгледаат и информацијата за вклучување на училиштата во иницијативата за саморефлексија при користење  дигитална технологија во образовниот процес преку употреба на алатката Selfie која веќе се употребува во 35 земји и е изработена од страна на Заедничкиот истражувачки центар при Европската комисија (Join Research Centre – JRC). /МИА

„Само Вистина“ со Петре Шилегов и Коце Трајановски

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Петре Шилегов и Коце Трајановски.

- Решавањето на проблемот со стопанисувањето со депонијата „Дрисла“ во мојот мандат беше поврзан со судски постапки а јас немам информации дека таму се одлага отровен отпад, изјави вечерва во „Само вистина“ поранешниот градоначалник на град Скопје, Коце Трајановски. Актуелниот градски татко Петре Шилегов пак призна дека постапката за избор на концесионер на депонијата е контроверзна уште од самиот нејзин почеток

- Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов тврди дека наследил милионски долгови на јавните претпријатија по преземањето на функцијата од неговиот вечерашен соговорник Коце Трајановски. Тој пак демантира и вели дека негативните финансиски извештаи на јавните претпријатија не секогаш значат и долг на претпријатијата 

- Поранешниот градоначалник на град Скопје, Коце Трајановски во вечерашното издание на „Само вистина“ тврдеше дека уште за време на неговиот мандат градот активно се борел против загадувањето и како потврда за тоа го спомена добивањето на наградата за мобилност што ја доделува Европската унија. Спротивно на ова неговиот вечерашен соговорник, градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов вели дека скопјани сега живеат со последиците од погубните политики на ВМРО-ДПМНЕ во сферата на екологијата

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

Германија и Франција се борат за позиција на европски лидер во НАТО

Франција и Германија се натпреваруваат за европско лидерство во рамките на НАТО на денешниот сопстанок во Брисел, за време на првата средба на министрите за надворешни работи на НАТО.

Ова доаѓа откако францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека НАТО претрпел „клиничка смрт“.Пред самитот на НАТО во Лондон за две недели , се одржа јавна истрага за природата на алијансата, која ќе ја одбележи 70-годишнината.

Прашањето за сигурноста на претседателот Доналд Трамп, упадот на Турција во Сирија, кој беше критикуван од многу сојузници и критиките на САД од страна на европските членки за доделување недоволни ресурси за одбрана, се некои од проблемите со кои се соочува НАТО.

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Маас, на средбата изјави дека Европа не треба да се одвојува од САД и предложи генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбег да формира комисија од експерти за да разговара за стратешките прашања.

Настрана од предлогот, францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан предложи формирање група „мудри луѓе“ за да разговараат за иднината на НАТО, изјавија двајца дипломати за Ројтерс.

Во интервју за „Економист“ на 7 ноември, Макрон се залагаше за поголема европска интеграција во одбраната, за да може побргу да одговори на кризите во близина на европските граници, без НАТО или САД.

Макрон тогаш предупреди за недостаток на координација меѓу европските сојузници од една страна, и САД и Турција од друга страна.

„Важно е политичкото крило на НАТО да се зајакне“, им рече Маас на новинарите на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО.

НАТО е „животно осигурување“ на Европа, рече Маас.

Ле Дријан денеска не зборуваше јавно, но дипломати изјавија  дека гледаат во Париз за да постават табу прашања, како што е квалитетот на американското водство, земајќи ја предвид претходната изјава на Трамп дека НАТО е застарен.

„Се работи за тоа кој треба да биде природен водач во Европа: Париз или Берлин, или евентуално и двете, и во која насока е раководен НАТО“, изјави висок функционер на НАТО за Ројтерс.

„Куририте“ пуштени на најјако

„Колеги“ од сајтот Курир, зарем е можно вие да критикувате некого, во овој случај нас, Канал 5,  за немање на демократија? Телевизијата која секоја недела нуди можност за максимален број на различни политички мислења? Се претера и со „курирувањето“

Канал 5 ТВ нема намера најмалку вам да ви се правда за практицирање на демократија, затоа што Македонија е премногу мала земја, за да не ги познаваме принципите на работа на редакциите. Погледнете си ги вашите објави на вести, и се ќе ви стане јасно.
Вашите принципи и водење на вашиот „медиум“, јавноста точно знае од каде доаѓа , и под кои услови се реализира. Очигледно во последно време се ви оди „подмачкано“, како да сте го користеле вашиот омилен продукт кој го рекламирате - маслото за јадење „Оливери“, унгарско масло за јадење, невидливо за нашите граѓани во нашите маркети.

Но во интерес на јавноста, вашата лага да не остане ненотирана, еве ги причините зошто не емитувавме коментари во „живо“ на ТВ екранот:
- Поставивме ваков принцип уште минатата година, а го практициравме и во дуелот помеѓу Заев и Мицкоски, Пендаровски и Силјановска, значи кога гостуваат „високи“ политички гости, не емитуваме FB коментари пред се да не го одвлекуваат вниманите на гледачот. Тогаш „вашите гледачи“ нешто не се бунеа ?
- За ваша информација, сите FB коментарите се објавуваа без цензура на нашата FB страница, така да овој ваш смешен обид за конструкција, во најмала рака ви е баш онака како што и може да биде  - „Курирски“.

За крај, и рибиното масло е исто така здраво. 

притисни ентер