Водоинсталатер го воодушеви светот – му донираа 80 000 фунти за хуманоста

За само неколку дена Британците собраа 80 000 фунти и му ги донираа на скромниот водоинсталатер , кој не сакал да им наплатува за поправките на пензионери , иако бил пред банкрот.

Водоинсталатерот Џејмс Андерсон од местото Барнли ризикувал да банкротира , кога ја затворил занаетчиската фирма и ја отворил непрофитната организација ,, Depher” , за да може да им помага на луѓето низ Ланкашир.

Тој стана популарен во Британија пред неколку дена кога на социјалните мрежи се појави сметката од нула фунти за поправки што ги направил во домот на 91 годишна старица , болна од леукемија.

Наеднаш , од целиот свет почнаа да пристигнуваат донации, со кои може да си ги отплати долговите ,а луѓето го канат да дојде кај нив на одмор.

„Луѓето сакаат да започнат со ова во Америка, Франција и Австралија и сите ме контактираа за совет за тоа како да го направат тоа во нивните земји“, рече Андерсон. „Се надевам дека можеме да ги собереме сите заедници за една заедничка цел низ целиот свет, така што сите стари и инвалидни лица, не само во Велика Британија, можат да имаат корист од вакво нешто во општеството“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

THE END HAS COME Depher common interest community company. Delivered life saving emergency repairs to every elderly and disabled person and family that contacted us for urgent help. Today was the last job, JOB NUMBER 2304. During our short lived initiative over 2 years we done what is listed below. 1, Saved 346 people from gas leaks. 2, Saved 149 people from carbon monoxide. 3, Saved 249 people from dangerous boilers. 4, Saved 92 people from rogue traders. 5, Helped 1384 families with plumbing repairs. 6, Helped 15 families with bailiff payments. 7, Helped 11 families with gas and electric. 8, Helped 16 families with free boilers. 9, Helped 27 families with free radiators 10, Helped 12 families with boiler controls. 11, Donated £900 to truan sands children's charity 12, Donated £1320 to the lancashire regiment 13, Donated £534 to The crime prevention magazine. 14, Donated £494 of tinned food to the community kitchen. 15, Donated £165 of clothing to the community kitchen. 16, Donated clothes, toys and vouchers to 2 local community centres. 17, Free plumbing repairs to the community kitchen to keep it open and available. For you all to use. 18, Free plumbing repairs to Gannow lane community centre. We have estimated to have used £87,442,36 This figure is estimated and could be higher. We are proud of what we have done and we are proud about who we have helped We have a bigger family now and you will forever be part of our lives, memories and most importantly our community family. The winter will soon arrive and if i can ask you for one thing only, please i beg you to look in on your elderly or disabled relative, neighbour's and friends. We will not be in a position to help them but you will be, it takes one call to save a life, i know this because i have witnessed it for myself many times. I wish you all the best for the future and i send my love to you all, i will always be on the end of the phone to give you advice if you ever need to ask me about anything. Thank you so much James Anderson #love #community #humanity

A post shared by Mr James Anderson (@depheruk) on

Андерсон, кој досега им помогнал на илјадници луѓе, потврди дека од понеделникот примил 79.767 фунти, велејќи дека пред да стане славен на интернет преку ноќ, тој едвај ги плаќал своите основни сметки. Сега сака да ги искористи донациите за да го прошири својот бизнис низ целата земја.

„Ова е само почеток на нешто што може да биде глобално“.

Kардиохируршки интервенции на деца покриени од ФЗОМ и во„Аџибадем Систина"

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина" почнаа да се вршат кардиохируршки интервенции на деца (на возраст до 18 години) со кардиоваскуларни болести кои се покриени од Фондот за здравствено осигурување.

Од болницата соопштија дека можноста за тие интервенции произлегува од анексот на Договорот за извршување и плаќање здравствени услуги во областа на кардиоваскуларна хирургија на осигурени лица, што го потпишале со Фондот.

Овие интервенции, информираа од болницата, ги извршува искусен тим од доктори предводен од д-р Владимир Чадиковски, кој е единствениот лиценциран детски кардиохирург во земјава, заедно со доктори од „Аџибадем" од Турција кои зад себе имаат повеќе од 15.000 интервенции.

Станува збор за тим од десетмина доктори кардиохирурзи, кардиолози, интернисти, анестезиолози, перфузионисти и педијатри за кардиолошки интервенции кај деца, кои се едни од најдобрите во регионот. Предност е што искусниот тим на доктори кои доаѓаат од Турција ќе бидат достапни секоја недела во земјава и ќе бидат вклучени во третман на кардиолошки заболувања кај деца. Целта е во следниот период „Аџибадем Систина" да стане референтен центар за третман на вродени срцеви заболувања кај деца не само во државава, туку и на Балканот, посочија од болницата./МИА.

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува утре

Станува збор за вакцини од реномирани странски производители, меѓу кои 27.000 вакцини се од „Mylon Abot", а 1.000 вакцини од „Sanofi".

 Бесплатно вакцинирање против сезонски грип со кое се опфатени постари лица на возраст над 65 години, бремени жени, деца на возраст од шест месеци до пет години и хронично болни, почнува утре во центрите за јавно здравје, каде ќе се одвива во две смени, како и во поликлиниките Букурешт, Ѓорче Петров и во Чаир, каде ќе се одвива во периодот од 14 до 18 часот. Бесплатното вакцинирање против сезонски грип во Центарот за јавно здравје – Скопје ќе се одвива и во сабота од 7 до 14 часот.

Станува збор за вакцини од реномирани странски производители, меѓу кои 27.000 вакцини се од „Mylon Abot", а 1.000 вакцини од „Sanofi".

Бесплатното вакцинирање против сезонски грип денеска го најави министерот за здравство Венко Филипче, кој заедно со директорите на Здравствен дом – Скопје, Виктор Исјановски и Бесим Кока ја посети Поликлиниката Букурешт.

– За оваа сезона набавивме 28.000 вакцини од кои 27.000 се за возрасни, а 1.000 се за деца. Потребно е секој кој е заинтересиран и влегува во една од овие групи да закаже преглед преку системот „МојТермин" кај матичниот лекар и бесплатното вакцинирање ќе се спроведе во еден од трите пунктови во рамките на Здравствениот дом Скопје, во поликлиниките Букурешт, Ѓорче Петрови и во Чаир. Дополнително на овој број набавени се уште 20.000 вакцини во рамки на центрите за јавно здравје, каде кој било граѓанин може комерцијално да ја купи вакцината и да биде вакциниран, рече Филипче.

Апелираше да се вакцинираат сите кои влегуваат во овие ризични групи, поради тоа што станува збор за модерна четиривалетна вакцини која ги покрива сите можни причинители на грипот кој според епидемиолошките карактеристики се очекува да владее во регионот и во нашата земја.

– Ова претставува ефикасна заштита посебно за хронично болните и постарите лица. Ова е втора година во која Министерството за здравство одвојува посебна сума средства за да обезбедиме вакцина за заштита од грип, додаде Филипче.

Директорот на Здравствениот дом – Скопје, Виктор Исјановски рече дека трите поликлиники каде вакцинацијата ќе се одвива од понеделник до петок од 14 до 18 часот и ќе бидат покриени со екипи од превентивната заштита.

– Од денеска „МојТермин" е отворен и има закажувања и од утре екипите ќе почнат со работа. Точната бројка вакцини е меѓу 2.500 и 2.800. Овие тимови ќе бидат дополнително платени, додаде Исјановски.

Одговарајќи на новинарско прашање Филипче рече дека проценката за количината вакцини против грип била направена врз основа на интересот од минатата година и сметаат дека ќе биде доволна.

– Најавена е една донација вакцини од Центарот за истражување во САД преку една нивна фондација и ако е потребно ќе стигнат во нашата земја. Сметам дека нема воопшто простор да се плашиме дали ќе има или нема да има вакцини. Во однос на интересот во текот на вчерашниот ден околу 6.000 луѓе се пријавија да ја примат вакцината, истакна Филипче.

Одговарајќи на новинарско прашање тој потенцира дека ако се наметне потреба секое лице кое е неподвижно и спаѓа во ризичните групи на што ќе укаже матичниот лекар, може да се јави на телефонскиот број 194 во Службата за Итна медицинска помош, кои ќе организираат негов транспорт до местото каде се врши вакцинацијата.

– Нема да има вакцинирање на друго место освен во пунктовите и во центрите за јавно здравје, додаде Филипче./МИА.

Фото: Хрватска старлета со раскопчано сако и без градник

Атрактивната старлета и писателка, провокативната Нивес Целзиус повторно ги воодушеви своите фанови на социјалните мрежи.

Сега Нивес на Инстаграм поделила фотографија во одело, но никој од фанови не го забележал стајлингот на старлетата покрај нејзините скоро голи гради.

Имено горниот дел на флуоресцентното одело едвај ги покрива бујните гради на Нивас, атмосферата дополнително е загреана со фактот што старлетата не носи градник.

За само 30 минути фотографијата на Нивес во флуоресцентно одело собрала повеќе од 5000 лајкови.

Најпровокативната Хрватка , како што ја нарекуваат медиумите од Балканот, своите фанови на Инстаграм редовно ги радува со разголени фотки на кои во преден план се нејзините раскошни облини.

притисни ентер