Разводот голем стресоген фактор како операција без анестезија

Најмалку разводи во текот на 2018 годината имало во август, а најмногу во декември. 

Динамичниот стил на живеење, променетите вредносни модели на однесување кај луѓето, либералниот бракоразводен режим, остварувањето на личните потреби и интереси пред оние на семејството несомнено влијаат на брзото зголемување на бројот на разводи во изминатите неколку децении.

Во развиените држави разводот на бракот се должи на еманципацијата на жената и на модерниот начин на живеење. Во овие земји постои еден вид послободна заедница, која не е толку врзана за законите и за традицијата, туку бракот трае колку и согласноста на брачните партнери.

Нашата држава се приближува кон некои европски стандарди на однесување, на брзо живеење, на брзи, дури и непромислени одлуки. Избрзаното стапување во брак, според психолозите, пред добро да се запознаат брачните другари кои стапуваат во една заедница, се последица на брзо раскинување за заедницата што според статистичките податоци за развод се утврдува дека трае формално само една година.

Бројот на склучени бракови во државава бележи пад, но намалување има и кај бројот на разведени бракови, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС).

Според ДЗС бројот на разводите во 2018 година бележи намалување од 18,8 отсто во споредба со претходната година и изнесува 1.620 разведени бракови. Во 2017 година имало 374 повеќе разведени бракови, односно регистрирани се вкупно 1.994.

Најмалку разводи во текот на 2018 годината имало во август, а најмногу во декември. Според траењето на бракот, како што информираат од ДЗС, најголем број разводи – 322, се случиле од пет до девет години по склучување на бракот.

Д-р Љубинка Дамјановиќ, специјалист по психијатрија во ЈЗУ Завод за ментално здравје-Младост, Скопје посочува дека стресот на секојдневното живеење, различните навики, несогласувањата, нарушената комуникација меѓу партнерите, физичко, психичко и емоционално насилство, финансиски проблеми, изневерување... и слично доведуваат брачната заедница да се разведе.

-Бројот на разведени бракови од новосклучени во Македонија секојдневно е во пораст. Разводот е голем стресоген фактор за понатамошното функционирање, психолозите го дефинираат како операција без анестезија, затоа што разводот на бракот во кој се подигале децата, се градело семејството и се стекнувал заедничкиот имот, оддеднаш се се растура како кула од карти. Ако вредностите на одредена средина или личност ја исклучуваат можноста за развод и се осудуваат оние кои предходно се разведени, интензитетот на стрес ќе биде поголем, а разводот ќе предизвика подолгосежни и подлабоки последици, вели Дамјановиќ.

Во ординацијата, како што посочива таа, се почесто родителите бараат совет, помош, пред се во врска со чувањето и грижата за заедничките деца по разводот.

-Во ординацијата почесто доаѓаат жените кои после разводот се соочуваат со финансиски и станбени проблеми, грижа за деца, а особено оние после 50-та година од животот и постари.... Надминувањето на депресивна реакција, која може да се продлабочи до тешка депресивна епизода, до обид за суицид бара психолошка поддршка од средината, вклучување антидепресивна терапија и редовни контроли и следење од стручно лице, вели Дамјановиќ.

Дека разводот не ги одминува и луѓето од повозрасната доба, Дамјановиќ посочува пример на 74-годишна пациентка, која со помош на терапија ги надминала емотивните потешкотии.

– Во текот на разводот, имаше обид за суицид... но со терапија, редовни контроли кај психијатар, психолог, консултација со адвокат (во врска со правни работи за заеднички имот) за кратко време се надминаа емотивните потешкотии, пациентката си го преструктуира животот и продолжи понатаму да чекори, вели таа.

Кога се работи пак за склучени бракови во текот на 2018 година, според ДЗС и овде е забележано намалување за 2,1 отсто во однос на претходната година и изнесува 13.494 склучени брака.

Статистиката покажува дека најмногу бракови, 1 665 или 12.3 отсто се склучени во месец август, а најмалку, 738 или 5.5 отсто во месец март.

Минатата година, според статистичките податоци, и жените и мажите најчесто застануваат пред матичар на возраст од 25 до 29 години.

Праксата како што вели Дамјановиќ, покажува дека луѓето многу ретко доаѓаат да се посоветуваат пред стапување во брак и такви случаи се бројат на прсти.

-Идните брачни партнери треба да се запознаети со наследни болести, финансиска состојба, различна национална припадност кои понатаму и тоа како влијаат врз нивниот семеен живот и животот на поширокото семејство и средината во која ќе живеат. Треба да бидат подготвени за предизвиците со кои ќе се соочат, и со заеднички вложувања да ги надминат, вели д-р Љубинка Дамјановиќ./MИА

Исчезнат Австралиец три недели преживувал во дивина

Три недели по исчезнувањето во австралиската пустина, пронајден е човекот кој преживувал со печурки и вода од брана.

Полицијата започнала обемна потрага по Роберт Вебер, кој последен пат бил виден со своето куче, како излегува од хотел во Килкиван, Квинсленд, на 6 јануари. Властите ги пребарувале густите грмушки, реките, браните и стрмниот терен во потрага по Вебер во неповолни услови, но една недела подоцна ја запреле спасувачката мисија.

Вебер, 58, бил откриен во вчера наутро - 18 дена откако последен пат бил виден - од сопственик на имот кој го забележал во близина на браната. Вебер изјавил дека се изгубил откако се обидел да го избегне сообраќајот, објави претставништвото на на Си-Ен-Ен, 7News: "Требаше да одам дома таа вечер. Бев на пат кон дома".

Тој вели дека имало многу сообраќај, па решил да оди по друг пат. „Направив грешка во дел од секундата и ја платив со 18 дена“, рече тој.

Полицијата соопштила дека автомобилот на Вебер „заглавил“ на пат што не го познавал и останал три дена во автомобилот со своето куче пред да остане без вода.

„Одел пеш, се изгубил и останал на браната каде преживеал спиејќи на земја, пиејќи вода од браната и јадејќи печурки“, се вели во соопштението на полицијата во Квинсленд.

"Немав засолниште. Се онесвестив. Моето тело не можеше да се справи со тоа", рече Вебер.

Властите додаваат дека Вебер бил пренесен во болница, но инаку е „безбеден и здрав“, иако неговото куче не е пронајдено, објави 7News.

Стипендии за студии и истражувања во Словенија во академската 2021/2022 година

Словенечкото Министерство за образование, наука и спорт доделува стипендии за студенти, дипломирани лица и докторанди од Македонија на високообразовните институции во Словенија за академската 2021/2022 година.

Дваесет и четири месечни стипендии се за студиско усовршување на високообразовните институции во таа земја, со поединечно времетраење од три до шест месеци, за кандидати до 26-годишна возраст.

Три стипендии се едносеместрални, секоја по четири месеци, за студенти по словенечки јазик на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј" во Скопје, и две стипендии се за посета на двонеделниот летен курс по словенечки јазик и се наменети, исто така, за студенти по словенечки јазик на УКИМ.

Повеќе информации во врска со условите, критериумите, потребните документи, начинот на аплицирање и роковите, може да се најдат на интернет-страницата https://studyinslovenia.si/news/bilateral-scholarships-2021-22/, а апликацијата е достапна во електронска форма на: https://studyinslovenia.si/study/exchange-programmes/

До 1 март 2021 е рокот за доставување на апликациите до Министерството за образование и наука (ул. „Св. Кирил и Методиј" бр. 54, 1000 Скопје) кое во известувањето на својата веб-страница наведува и контакти за дополнителни информации.

Турција доби 6,5 милиони дози од кинеската вакцина Sinovac

Турција денеска доби дополнителни 6,5 милиони дози вакцини против „ковид-19“ развиена од кинескиот „ Sinovac Biotech “, објавија неколку медиуми, со што продолжува националната програма за вакцинација.

Новата пратка е како додаток на оригиналниот фонд од три милиони дози што Турција ги доби пред околу еден месец.

Досега се вакцинирани 1.257.000 лица, главно здравствени работници и стари лица, според Министерството за здравство.

Најновата пратка е дел од втората пратка што ќе изнесува вкупно 10 милиони дози.

Околу 600.000 луѓе биле вакцинирани за само два дена, кога во средината на јануари започнала програмата за вакцинација.

Турција забележала повеќе од 2,4 милиони инфекции и 25.073 смртни случаи како резултат на ковид-19.

Поради зголемувањето на бројот на заразени во последните месеци, владата од декември воведе затворање за време на викендите.

Дневниот број на заразени во последните денови опаднал под 6.000, по ​​високата бројка од 33.000 на почетокот на декември.

Мерките за борба против ширењето на коронавирусот во пролетта минатата година предизвикале нагло забавување на турската економија во вториот квартал, а владата презеде голем број мерки за олеснувања и заживување на активностите, јавува агенцијата Ројтерс.

притисни ентер