Во Париз уапсени најмалку 30 демонстранти

Најмалку 30 демонстранти се приведени во Париз за време на денешните протести на „Жолтите елеци“, демонстрации на кои полицијата употребила солзавец.

Француската полиција употребила солзавец против демонстрантите на железничката станица „ Сан Лазар“. Првите апсења се случиле на плоштадот „Медлин“ наведе „Спутниик“.

Протестите на „Жолтите елеци“ низ градовите низ Франција започнаа лани во ноември по одлуката за зголемување на данокот за горива. Иако француската влада подоцна ги отфрли плановите за зголемување на данокот, протестите продолжија, секој викенд граѓаните го изразуваа своето незадоволство од политиките на Владата.

притисни ентер