Пораките на бугарскиот претседател Радев опасни и непотребни – сметаат дел од експертите

Од класична уцена, преку дипломатски блеф до купување внатрешно - политички поени, контроверзната изјава на бугарскиот претседател Радев различно ја толкуваат дел од поранешните дипломати.

За екс амбасадорот Нано Ружин пораката не е единствената позиција на Бугарија и е резултат на лошата кохабитација меѓу Радев и премиерот Борисов.

-Изјавата на Радев е ирационална зашто толку отворени прашања не можат да се решат за толку кусо време. Изјавата има и политичка заднина, во престер на локалните избори во Бугарија, вели Ружин.

За поранешниот амбасадор Ристо Никовски, пак, се работи за класичен притисок во пресрет на очекуваниот датум за преговори во октомври, но и своевидно продолжение на неговиот претходник Плевнелиев дека Македонија може во ЕУ, но не и македонизмот.

-Тој уште во јуни кажа кои се црвените линии на Софија, а истото го кажа и министерката за надворешни работи, Захариева, вели Ристо Никовски, екс амбасадор

Од македонскиот тим на комисијата денеска не сакаа да го коментираат ултиматумот на Радев, кој даде 30 дена да се затворат сите отворени прашања, зашто како што рече, во спротивно, бугарските позиции ќе станат услови за членството на Македонија во Унијата. И Никовски и Ружин се согласни дека македонските историчари сега се под силен притисок, но оти не смеат да подглегнат на атмосферата.

Пораката на Радев следуваше неколку дена откако пропадна седмата средба на мешовитата Комисија, за која не беше направен никаков напредок ниту за Гоце Делчев, ниту за прашањата од средниот век во учебниците.

притисни ентер