РСБСП: Поддржувајте ги алтернативни форми на мобилност- пешачење, велосипедизам и јавен превоз

Возењето велосипед, пешачењето и користењето на јавниот превоз создава пријателства и ја подобрува комуникацијата со луѓето и со околината.

Според истражувањата на реномирани меѓународни организации, лицата кои пешачат и возат велосипед живеат во просек две години повеќе од оние кои не пешачат и не возат велосипед и земаат 15 отсто помалку денови за боледување, велат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП), потестувајќи на придобивките од користењето на алтернативните форми на мобилност за време на кампањата „Европска недела на мобилност", која почна од вчера и ќе трае до 22 септември.

– Возењето велосипед согорува 600 калории на час, го намалува крвниот притисок, а истовремено ја зголемува енергијата. Возењето велосипед и пешачењето прави човекот да се чувствува помлад, ослободува од стрес и е во хармонија со природата, велат од РСБСП, додавајќи дека таквите алтернативни форми на мобилност придонесуваат за здрава животна средина, намалено загадување, намален сообраќаен метеж и намалена бучавост.

Истражувањата покажуваат дека на растојание до пет километри, во урбана средина, велосипедот е доминантно превозно средство во однос на автомобилот од аспект на побрзо и побезбедно пристигнување на посакуваната дестинација и од аспект на полесно паркирање.

– Паркингот за велосипеди е секогаш достапен, бесплатен и одзема многу помалку простор. Со пешачење и со користењето на велосипедот како сообраќајно превозно средство се заштедуваат многу пари за скапо гориво. Исто така, купувањето велосипед е далеку поевтина опција, отколку купувањето автомобил, потсетуваат од РСБСП.

Освен тоа, возењето велосипед, пешачењето и користењето на јавниот превоз создава пријателства и ја подобрува комуникацијата со луѓето и со околината.

Статистичките податоци покажуваат дека ако се земаат предвид бројот на поминати километри и бројот на пренесени патници, јавниот превоз е најбезбеден начин за пристигнување до посакуваната дестинација.

– Јавниот превоз е редовен и загарантиран. Со користењето на јавниот превоз се елиминираат ризиците кои може да го загрозат патувањето како техничка неисправност на возилото, откажување на возилото на пат и друго. Согласно наведеното, користењето на алтернативните форми на мобилност треба да биде ваша секојдневна, позитивна навика од која добиваат сите, а најмногу вие самите. За здрави животни навики, за чиста животна средина, за побезбеден сообраќај, треба да се користат алтернативни форми на мобилност, истакнуваат од РСБСП. /МИА

Американска фармацевтска компанија има лек што влијае на Алцхајмеровата болест

Американската фармацевтска компанија ,,Биоген” објави дека го открила првиот лек што би можел да влијае врз Алцхајмеровата болест.

Во светот во моментов нема лек од ваков вид затоа што досега познатите лекови помагаат само во олеснување на симптомите.

Најавата на Биоген доаѓа како изненадување затоа што во март, компанијата, наводно, ја напуштила развојната работа на лекот, откако тоа што го изработила било разочарувачко.

Американската компанија сега планира да побара одобрение од американските власти за, како што соопштија, „револуционерен“ лек наречен „адуканумаб“ , а сите потребни документи треба да бидат готови до почетокот на 2020 година, пренесува Би-Би-Си.

Процесот на одобрување може да трае една или две години, но доколку биде успешен, компанијата има намера прво да го понуди на пациентите кои биле вклучени во нивните клинички испитувања.

Новите анализи покажаа дека повисоки дози на адуканумаб можат да им помогнат на пациентите со рани знаци на Алцхајмерова болест со забавување на нивното влошување, зачувување на нивната меморија, како и нивната способност да се справат со секојдневниот живот.

Адуканумаб го погодува протеинскиот амилоид што формира огромни наслаги во мозоците на луѓето кои страдаат од Алцхајмерова болест. Научниците веруваат дека овие наслаги се токсични за мозочните клетки и дека отстранувањето на нив со помош на овој лек би претставувало голем чекор напред во третманот, иако не и целосното лекување на деменцијата.

Повеќе од десет години, фармацевтските компании не нудат нов лек за борба против деменцијата.

Поранешна мормонка се преобратила во порно ѕвезда (ФОТО)

Поранешната мормонка тврди дека црквата и ја потиснувала сексуалноста , па затоа станала порно актерка.

Списанието ,,Пентхаус” пред неколку месеци ан Ади Андерсон и ја додели титулата за милениче на месецот (Pet of the Month) и покрај нејзиното религиозно минато.  

Триесетгодишната Ади дури тврди дека има сличности меѓу поранешната мисионерска работа и нејзината нова улога во филмови за возрасни.

„Се чувствувам најмногу исполнето кога физички им помагам на луѓето“, изјави таа за Њујорк пост.

Ади пораснала во еден мал град на северозападниот дел на Пацификот, каде нејзините родители ја наведувале кон религиозен начин на живот. На 17 години, таа и се придружила на мормонската  Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints.

Таа вели дека имала секс само еднаш пред да стане мормон и оттогаш живеела според строги верски правила кои се против предбрачниот секс. „Што подлабоко влегував во религијата, подалеку бев од мојот идентитет“, изјави Ади.

Нејзината мисија била да се обиде да ги натера другите во САД да се преобратат во нејзината вера. Кога по втор пат во животот имала секс, имала 26 години.

„Бев сексуално репресирана. Практично бев калуѓерка, посветена на верата во целиот тој период“, рече таа.

Сето ова стана премногу за неа кога Црквата не и дозволила да биде деверуша на свадбата на нејзината сестра. Вели дека нејзиниот фустан го сметале за премногу „нескромен“, што ја натерало да ја доведе во прашање нејзината религија.

Станала очајна и многу брзо посакала да се врати на претходните страсти, како пеење, танцување и глума. Во 2017 година, таа се повлече од црквата и се пресели во Калифорнија за да стане актерка.

И покрај тоа што имала диплома, не можела да најде работа и завршила да работи како егзотична танчерка. Вели дека набргу била контактирана од бројни агенти кои барале актерки за порно филмови.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

💋 @daniel28.img

A post shared by Addie Andrews (@iamaddieandrews) on

Оттогаш, дури и нејзиното семејство се помири со нејзината нова професија. „Знаев дека ќе бидат малку шокирани кога ќе им кажам за мојата работа“, рече Ади, додавајќи дека нејзиниот брат и рекол дека никогаш повеќе нема да гледа порно, но дека таа изгледа посреќно од кога било досега, па затоа и ја поддржал нејзината одлука.

Авион се заглави под мост , возач на камион го извлече со едноставен трик (ВИДЕО)

Поради лошата проценка на возач на камион , авионот Ербас 320 заврши заглавен под мост во Кина.

Возачот  мислел  дека ќе може да помине под мостот, премногу низок за под енго да помине големиот авион. Настанот се случи во округот Жаоли во провинцијата Харбин, пренесува Simpleflying.com.

Ербас остана заглавен под мостот, а возачот на камионот се обидуваше да го ослободи авионот. Му беа потребни околу 20 минути за да ја реши комплицираната ситуација без да го оштети авионот. Тој се сети да го испушти воздухот од гумите, со што обезбеди простор да излезе авионот од под мостот.

притисни ентер